Alternatif, Alternatifsizlikten İyidir

Written By: Süper Beyin - Haz• 11•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

5_top

En kötü karar bile kararsızlıktan iyidir lafını hep kullanırız. İnsan bir karar vermnnnnnemediği anda, alternatif çokluğundan değil, alternatif yokluğundan kararsız kalır. 40 satır mı, 40 katır mı sorusu aslında ölümlerden ölüm beğen gibi ifade edilir ama burada sonu hayata giden hiçbir alternatif yoktur. NLP’de tek seçenek yokluk, iki seçenek ikilik (kararsızlık ve ihtilaf) 3 seçenek ise güçtür. Seçeneklerin bolluğu gerçekten size güç verir. Sonu, kendimize ve  kaşımızdakine iyilik, güzellik ve başarı getirecek seçenekler yaratmalıyız. Düşüncelerimiz, birinin işini bitirmek üzerine değil, iş bitirmek üzerine kurulu olmalı.

Yaşanan bütün sıkıntıların ardında, şu ya da bu şekilde bu ilkeyi çalıştırmamak vardır.

Her yıl iki milyona yakın öğrenci üniversite sınavına girer. Kaznaıp da bir yüksek öğretim programına kayıtları yapılanların sayısı ise, sadece ve sadece 150.000’dir. Yani her yıl öğrencilerin % 90’ı açıkta  kalır. Ama bunu bilmelerine rağmen, tek bir hedefleri vardır. Üniversiteyi kazanmak. Ünivesiteyi kazanma şansları % 10 ise, % 100’lük başarıya ulaşmaları için 9 adet % 10’luk alternatif daha bulmaları lazımdır. Ya da bundan daha iyisi, bir alternatifin,  kazanma ve elde etme şansını % 50’nin üzerine çıkartmaları lazımdır. Bu durumda iki seçenek karşımıza çıkmaktadır.

  1. Çok çalışıp, ama gerçekten çok çalışıp ilk % 10’luk dilimin içerisine girmek.
  2. Bir taraftan çok çalışırken, diğer taraftan da 2. bir alternatif yaratmak için harekete geçmek. ( ya da 3., 4., 5. ve 6. alternafileri oluşturmak)

Birilerinin çıkıp, üniversitenin her şey olmadığını onlara söylemesi gerekiyor. Spor, müzik, sanat, ticaret, serbest meslek, uzmanlık programları, sertifika programları gibi binlerce seçenek onları bekliyor. Ama toplumda hakim olan genel kanı şudur. Bir öğrenci üniversiteyi ilk girdiği yıl kazanamamışsa tembeldir. Üniversite okumayan adam değildir. Başarılı bir kariyer için, üniversite şarttır.

Gerçek dünyada ise, bunun tam tersi durumlar söz konusudur. İlk okul ya da lise mezunu siyasetçilerimiz, iş adamlarımız, sanatçılarımız ve sporcularımız büyük bir başları sınavı vermektedirer.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Buradan eğitimin, okulun ve üniversitenin gereksiz olduğu sonucu çıkmasın no’lur. Onlar elbette gerekli. Ama 3 yıldır kazanamadığı halde, hala ÖSS’ye çalışan gençlerimizin, dersaneye gitmek yerine aynı kaynağı başka bir hayat hedefine yöneltmeleri durumunda elde edecekleri katma  değeri düşünüyorum da.

Bazı öğrenciler okul, bazıları da bölüm beğenmiyor. Sebep. Yüksek idealler. Halbuki dünyada milyonlarcası var, o yüksek ideallerin. Seçeneklerini arttırıp, alternatiflerini bir çoğaltsalar. Onlar daanlayacaklar ama. Maalesef boşa geçen 4-5 yılın sonrasında, bir musibet bin nasihat olayına konu oluyoruz.

Seçenekleri daralttığımızda, kendimiz de daralırız. Darlanırız. Alternatifler azaldıkça, çaba oranı, yorulma oranı ve kıurtulma oranı artar. Dünyanın ünlü markalarının, benzer ürünlere nazaran 10 kat, 20 kat daha fazla bedelle satılmasının nedeni de budur; O ürüne alternatif geliştirmek için, yorulmamış, araştırma yapmamış tüketiciler. Bu tip tüketiciler olduğu sürece, marka çılgınlığı da alıp başını gidecektir, gittiği her yere bizi de götürerek.

 

Münir Arıkan

www.superbeyin.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan İletişimi Sağlamanın Üç Yolu başlıklı makalemizde iletişim sağlamak, iletişimi sağlamanın 3 yolu ve mesajların ulaşması hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir