Başarılı Kadınların Sırrı Çözüldü!

Written By: Süper Beyin - Eyl• 03•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

SONY DSC

 

Kadınların işte başarılı olmasıyla ilgili tüm ön yargıları altüst eden araştırmadan ilginç sonuçlar çıktı. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, yaygın kanının aksine, işte başarılı olmak isteyen kadınlar, erkek gibi davranmanın cazibesine direnç gösteriyorlar.

Araştırmaya göre, işyerinde agresif bir yaklaşım benimseyen kadınların işte başarılı olma ve terfi alma şansı, kadınsı özellikler sergileyen meslektaşlarına göre daha az. İlk gruptaki kadınların uyumlu olmaya çalışmaları halinde başarı elde edecekleri belirtiliyor.

Feministlerin pek de hoşuna gitmeyecek araştırma sonuçlarına göre, bir kadının erkek dünyasında başarılı olmasının tek yolu bir kadın gibi davranması.

Araştırmada işletme yüksek lisansı yapan 80 genç erkek ve kadının kişiliklerine dair bilgiler alındı. Sekiz yıl sonra araştırmacılar, bu gönüllülerle tekrar temasa geçerek, kariyerlerinin durumuna dair bilgi aldı. Daha erkeksi davranan ve agresif bir yaklaşım sergileyen kadınların, işyerinde kadınsı olanlardan daha az başarı sağladıkları tespit edildi.

Araştırmaya göre, daha kadınsı davranışlar sergileyen kadınların beş kez terfi alırken, diğerlerinin sadece bir ya da iki kez terfi alabildikleri ortaya çıktı. Öte yandan, çok fazla tehditkar görünmemek için kendi kendini gözlem yoluyla bilinçli olarak çaba gösteren otoriter kadınların buna aldırış etmeyenlere göre daha başarılı olduğu da tespit edildi.

Virginia’daki George Mason Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada, erkeklerin kendini farkında olmaları ya da olmamalarının kariyerlerini etkilemediği belirtildi. Daha önce ABD’de yapılan bir araştırmada, iş görüşmelerinde öne çıkmaya çalışan kadınların işe alınmalarının daha az muhtemel olduğu ortaya konulmuştu. Araştırmayı yapanlardan doktor Olivia O’Neill, “Basmakalıp erkek davranışları sergilemeleri, terfi alma şanslarına zarar verebilir, bu tür davranışlar başarılı yöneticilerle özdeşleştiriliyor olsa bile” diyor.

 

www.superbeyin.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Zorunlu Elektrik Kesintisi İstiyorum başlıklı makalemizde elektrik kesintisi, elektrik kesintisinin faydaları ve Zorunlu Elektrik Kesintisi İstiyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir