Bilinçaltını Şımartmak İçin Subliminal Başarının Sihirli Yol Haritası

Written By: Süper Beyin - May• 18•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

bilincdisi zihin

 

Sanırım artık “subliminal” tanımını duymayan yok. Özellikle reklam sektörünün yakından tanıdığı bu sistemi uzun süredir ben de NLP’nin içine sokmaya çalışıyorum. Bence ikisi ayrılmaması gereken kavramlar. Kabaca, “bilincimizi devre dışı bırakarak vermek istediğimiz gömülü mesajlarla bilinçaltımızı eğitme sanatı” da diyebiliriz. Yıllardır bilincini türlü eğitimlerle cilalayan insanlık, artık bilinçaltını da eğitmeyi ciddi ciddi düşünüyor. Bu son derece keyif verici. Ben de bu başarının kıyısında köşesinde bir payımız olsun diye sizi yormayacak bir liste hazırladım. Bu listeye “Subliminal başarının sihirli yol haritası” adını verdim. Bakın bakalım bilinçaltınızı şımartacak birkaç şey bulabilecek misiniz?
Konu kendimizi eğitmek olunca insan ister istemez yorucu bir eğitim maratonunu gözünde büyütebiliyor. Oysa bilinçaltımızı eğitmek hem daha eğlenceli hem de daha basittir. Bilinçli bir bilinçaltı bilincimizi yönetmede daha başarılı olacaktır. O zaman ilk işimizi öğrenmeyi öğrenmekten geçer. Nasıl mı? İzleyin beni!
• Öğrenmeyi öğrenmek: Size komik gelebilir ama her şeyin başı öğrenmekten değil, öğrenmeyi öğrenmekten geçer. Çünkü nasıl öğreneceğimizi bilmiyorsak çabalarımızın tümü bir süre sonra boşa çıkacaktır. Peki ama öğrenmeyi nasıl öğreniriz? Öncelikle öğrenme modelimizi analiz etmeliyiz. Mesela bazı insanlar sadece dinleyerek çok iyi öğrenirken, bazıları dakikalarca tekrar ederek öğrenebilir. Bazıları basit çizimleri hemen algılarken, kimileri için bu süreç görsel öğrenme modellerine kadar ilerleyebilir. Öğrenme modelinizi öğrenmek, size yola nasıl çıkacağınız konusunda bir yol haritası sağlar. Öğrenme modelinizi tespit etmek, bundan sonraki aşamalarda Subliminal sistemi o öğrenme modeli üzerine kurgulamamızı sağlayacaktır.
• Kendinizi tanımak: Öğrenme modelinizi tespit ettikten sonra ikinci sır kendinizi tanımaktan geçer. Kendinizi gerçekten iyi tanıyor musunuz? Eğer bu soruya kesin yanıtlar veremiyorsanız diğer aşamalara geçemezsiniz. Nelerden hoşlandığınızı ya da nelere sinir olduğunuzu, hangi dersi sevip kimlerden nefret ettiğinizi bilmek, hazırlayacağınız yol haritası için doğru model oluşturmada yardımcı olacaktır. İnsanın bilinçaltını modelleyebilmesi için önce bilinçaltını tanıması gerekir. Biliyorsunuz ki bilinçaltı bizim kişiliğimizi ve alışkanlıklarımızı oluşturan bir otosistemdir. Bu sistemde değiştirmek istediğimiz şeyleri bilmek için önce onların var olduğuna inanmamız gerekir. Mesela kişinin kendine güven sorunu varsa, önce bu sorunu kendi algılamalı ve hazırlayacağı subliminal tekniği ona göre programlamalıdır. Kendinizi ve eksiklerinizi bilmiyorsanız, onları düzeltmek için gerekli olan adımları atamazsınız.
• Doğru yöntemi seçmek: Şimdiki aşama, Subliminal tekniği uygulayacak olduğumuz yöntemi seçme aşamasıdır. Mesela müzik dinlemeyi sevmeyen birine hazırlayacağımız subliminal mesajlı mp3 CD’leri onu bir süre sonra sıkacak ve dinlemeyi bırakacaktır. Oysa bu CD’lerin en az 5-6 saat dinlenmesi gerekir. Bu da size daha ilk adımlarda başarısızlığı getirecektir. Ya da bilgisayar başında günde 1 saatten az bulunan bir kişiye hazırlayacağınız görsel subliminal mesajlar yeterli etkiyi gösteremeyecektir. Bunun için bu aşama sizin için gerekli olan, doğru tekniğin seçilmesidir. Eğer bunu yapamazsanız tekniğin size can sıkıntısından başka yararı olmaz.
• Doğru yöntemler uygulamak: Bir diğer aşama, doğru sorunlar için doğru yöntemler uygulama aşamasıdır. Eğer bir yöntemi kendinizde uygulayacaksanız, mutlaka çok iyi bir araştırmadan sonra yapmalısınız. Gerekirse bir profesyonelden yardım almalı ya da ondan size bir yöntem uygulamasını istemelisiniz. Kendi başınıza yapacağınız yarım yamalak çalışmalar, hem size yeterli başarıyı getirmeyecek hem de eski problemlerinizin devam ederek büyümesine neden olacaktır. Unutmayın, kendinizi eğitmek için öncelikle doğru bilgiye ihtiyacınız vardır.
• Devamlılık: Uygun yöntemi buldunuz ve çalışmaya başladınız. Şimdi yapmanız gereken, sabırla yöntemi uygulamaya devam etmektir. Bu asla bir sihirli değnek değildir ve size dokunduğunda sizden daha mükemmel bir “siz” yaratmaz. Ancak ona yeterli zaman ayırırsanız ve yöntemleri eksiksiz uygularsanız başarı sağlarsınız. Bu size hem yeterli motivasyonu sağlayacak, hem de sizi bu yolda destekleyecektir. Unutmayın, sonuç istiyorsanız çaba sarf etmelisiniz!

Serkan Ertem

www.superbeyin.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Bilinçli Farkındalık ile Evrensel Hizmetkarı Uyandırın başlıklı makalemizde bilinçli farkındalık, bilinçli farkındalık ile evrensel hizmetkarı uyandırın ve evrensel hizmetkar hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir