Bir Olumlu Düşünme Stratejisine Sahip Olmak

Written By: Süper Beyin - Haz• 19•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

olumlu dusunme

 

İnsanlar 2 ana sebepten dolayı bir “olumlu düşünce stratejisi” geliştiremiyorlar:

1. Yaşadığımız başarılar, 5 duyu organımızca hazmedilemiyor, hayatımızın sonraki alanlarında bir kaynak haline getirilemiyor.

2. Yaşadığımız olumsuzluklar, 5 duyu organımız hatta 6. hislerimiz dahil bütün ruh, beden ve çevre kıskacı ile hem bütün duyularımızla haddinden fazla hazmediliyor hem de ömür boyu peşimizi bırakmıyor.

Kısaca, başarıları neuro 5 dediğimiz 5 temsil sistemi ile doya doya yaşayamıyoruz. Bunun tam tersi, olumsuzlukları ise abartılı bir şekilde 5 + 1 temsil sistemi ile yaşıyoruz.

Örnek mi? Mesela başarıları ele alalım. Okulunda başarılı olmuş bir yavrucak. Anne babasının tavrı şu, “Ne var, başarı senin görevin kızım, milyarlarca lira para harcıyoruz, şu krizde özel okullara yolluyoruz, takdir teşekkür almazsan ayıp, sen geri zekalı mısın, tabi ki takdir teşekkür alacaksın…”

Ve yavrucağın ellerinde kalakalıyor teşekkür belgesi. En iyi ihtimalle bir kek ya da pasta ile geçiştiriliyor bu mucizevi başarı.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Bırakın teşekkür belgesini, 8 yıllık temel eğitim veya sonrasındaki eğitimin sonunda aldığı diplomaları bile göremedim hiçbir evin duvarında şimdiye kadar. Neden? 2 günlük seminerin sertifikası ile duvarını süsleyen patron baba, eve dönünce kişilik değiştiriyor. Bir seminerdeki başarısını, yıllarca anlatıyor. Bundan tatmin oluyor. Ama iş çocuklarına veya elemanlarına gelince, başarı mükemmellik değil, mecburi standart oluyor. Okul birincisi olmazsan ayıp, bu üründen şu kadar satmazsan ayıp. İyi de nerde kaldı adalet?

Dolayısı ile, başarı onu yakaladığımız anla sınırlı kalıyor.  O an yaşanıyor ve saman alevi gibi yanıverip tükeniyor. Ama sönerken beraberinde  bazı şeyleri de söndürüyor. Neleri mi? Başarı azmini, pozitif düşünce gücünü, başarı modellemesini, geleceği şekillendirme arzusunu. Ve en önemlisi de içimizdeki yaşama sevincini.

2. maddede söylediğim olumsuzluklarla ilgili de aynı çifte standart maalesef yine geçerli. Büyüklerin olumsuzlukları hemen unutuluyor ama, küçüklerin olumsuzlukları, fakirlerin, gariplerin, yoksulların, astların olumsuzlukları ise, bir ömür boyu başa kakmak için tepe tepe kullanılıyor.

“Bunu bana yapmayacaktın abi”lerle geçiyor ömür. Yapılan kötülüğü, yaşanan olumsuzluğu bir türlü unutamıyoruz.

Böyle bir psikoloji içinde olumlu düşünceden bahsedilebilir mi?

 

Münir Arıkan

www.superbeyin.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Eşek demokrat olmamalı, olursa canına mal olur başlıklı makalemizde demokrat eşek, eğlenceli yazılar ve Eşek demokrat olmamalı hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir