Düzensiz Yaşam

Written By: Süper Beyin - Haz• 01•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

duzensiz yasam

 

  • Gününüzü nasıl geçtiğini bilmeden, oradan oraya savrularak mı geçiriyorsunuz?
  • Ne yapacağınızı bilmeden, rast gelemi harcıyorsunuz saatlerinizi?
  • Saat kaçta kalkıp, kaçta yattığınız, gün içindeki işlerinize ne kadar zaman ayırdınız sorulduğunda verecek net cevaplarınız yok mu?
  • Her anı bir sonrakini hiç önemsemeden mi yaşıyorsunuz?
  • Geminiz rüzgarda bir o yana bir bu yana mı gidiyor?

Eğer bu sorulardan birine bile cevabınız evetse, hatta cevap vermekte tereddüt yaşıyorsanız ,durup düşünmenizin zamanı gelmiş demektir.

 

Düzensizlik ve belirsizlik içinize sızan bir zehir gibidir. Her gün sizi biraz daha zehirleyerek, içinizdeki kaynakları eritir. Kendi oturduğunuz dalı kesmek istemiyorsanız sirkelenip kendinize gelin. Düzensizlik amaçsızlığı, amaçsızlık isteksizliği, isteksizlik yerinde saymayı ve yerinde saymak hayallerin kaybolmasını getirir peşinden.

 

Bir insanı hayata bağlayan yaşadığı hayatı net bir şekilde görüp, sonrasını belirleyebilmesidir. Düzensizlik içinde ne zaman ne yapacağını bilmeden tesadüfen yaşamak ise, yaşadığınız hayatı bulandırır. Bırakın geleceğinizi görebilmeyi, şimdiyi de yitirirsiniz zamanla.

 

Bir planın size kazandıracaklarından biride, hayatınıza düzen katmasıdır. Böylece gözlerinizin önünde ki perde kalkacak, içinizdeki bulutlar dağılacak hedefinizi ve başarılarınızı fark edeceksiniz. Düzenli olmanın size vereceği huzur, sıkıntılarınızı hafifletecek ve çalışmak için harekete geçmenizi sağlayacaktır.

 

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Yapacağınız plan, yaşamınıza denge ve düzen getirip, gideceğiniz yolu bulmanıza ve ilerlemenize olanak sağlayan bir haritadır. Gideceğiniz yeri belirleyecek olan, hangi yoldan gideceğinizi gösteren sahip olduğunuz bu haritadır. Bir haritanız varsa ve bu harita arazinin bütününü kolayca algılanmanızı sağlayacak şekilde çizilmişse, yanlış yollara sapmadan ilerlemenize yardımcı olacaktır.

 

Gelişigüzel çizilmiş bir harita ise sizi düzensizliğe ve belirsizliğe sürükleyecektir. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ile karşı karşıyasınız. Düzensiz bir yaşam plansızlığa yol açtığı gibi, yanlış yapılandırılmış bir planlamada düzensizliğin habercisidir. Planlamayı yaparken rast gele ve dikkatsiz davranıp ayrıntıları atlamışsanız, plana uyamamanız düzensizliği de beraberinde sürükleyecektir. Motivasyon kaybı yaşamanızın sonucunda rotanızdan şaşacak ve belirsizliğe doğru yelken açacaksınız demektir.

 

İşte bu yüzden doğru planlama size zaman kazandırdığı gibi, düzensizlikten de sizi koruyacaktır. Planlamada atacağınız her adım elde edeceğiniz sonuçlar konusunda hayati öneme sahiptir. Yanlış bir adım sizi hedefinizden uzaklaştırırken, atılan her doğru adım biraz daha yaklaşmanızı sağlayacaktır.

 

Şimdi her nerede iseniz yerinizden kalkın ve bir ayna bulun. Aynanın karşısına geçin. Gözlerinizin derinliklerine bakarak, yürekten gelen bir istekle; “Düzensizlik zehrini içimden akıtacağım ve bunu da onun panzehiri olan planlama ile yapacağım” diye söz verin kendinize ve hemen harekete geçin. Hatırlayın; “Hayat geç kalanları affetmez”

 

Müge Kasaroğlu

www.superbeyin.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Problemler Karşısında Ter Dökmek başlıklı makalemizde Problemler Karşısında Ter Dökmek, problemleri çözmek ve problemleri çözmek için anlamak gerek hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir