Esnek Ol, Dünyanın Hakimi Ol

Written By: Süper Beyin - May• 05•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

dünya

Hepimizin son derece sübjektif, kendine has bir dünya modelimiz vardır.Dünya modelimiz; dünyaya, yaşama, evrene, eşyaya bakış açımızdır. Bunları algılayış şeklimizdir ve kendimizi aktarma biçimimizdir. Dünya modelimiz inançlarımızı ve değerlerimizi de içerir.

Dünya modelimiz doğduğumuz andan itibaren ( hatta öncesinde ) şekillenmeye başlar. Yaptığımız ve yaşadığımız her an, her olayla biçimlenir ve bizi oluşturur. Kısaca deneyimlerimizden oluşur.

Herkesin dünya modeli farklıdır ve çoğu zaman bireyler kendi modelinin en iyisi olduğunu düşünür. Ya da daha iyimser olanlar kendi modelinin başkasından daha iyi olduğunu düşünür. Dikkatinizi çekerim ”daha iyi” ”en iyiden” biraz daha iyimserdir. Çünkü başkalarının da iyi olma ihtimalini içerir.

İşte esnek olmak dönüp dolaşıp buraya takılır. En iyisine sahip olduğumuzu düşündüğümüz bir sistemin, boyun eğip başkalarıyla aynı seviyeye inmesi gerçekten zordur.

Çünkü esneklik kırmadan bükebilmektir ve bunun içinde her zaman en iyi ya da daha iyi bir dünya modeline sahip olduğumuz inancından sıyrılmamız gereklidir.

 Esnaftı. Küçük dükkanında sattığı kumaşlarla geçimini sağlamaya çalışırdı. Yalnız bir huyu vardı, aynı sokaktaki rakiplerinin vitrin camları çok kirli diye sürekli şikayet ederdi.

Meslektaşları onun bu dırdırlarından bıkmış usanmışlardı. ‘Neden şehirdeki en kirli vitrin bu adamlarda, anlamıyorum’ diye söylenirdi sık sık. Bir gün kahvede otururken işi iyice ileriye götürdü ve diğerlerine karşı kırıcı davrandı.

Kahveden ayrılmadan önce, sokağın karşısında bulunan başka bir esnaf ona şöyle seslendi:

‘Sen önce git kendi vitrinini yıkayıp temizle.’

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

O da  ‘Benim zaten vitrinim temiz.’ diye cevap verse de, diğerlerine ‘örnek’ olmak için vitrinini yıkadı. Ertesi gün kahvede otururken, arkadaşları onu şu sözleri söylerken duydular:

‘İnanmıyorum. Böyle bir şey olamaz. Ben vitrinimi yıkar yıkamaz, sanki haber aldılar; rakiplerimin hepsi o akşam camlarını pırıl pırıl yapmışlar.’

Kendini beğenmiş esnaf bunları söylerken, diğer esnaflar, onun kendi vitrinindeki kirler yüzünden herkesin vitrinini kirli zannettiğini ve bunu ona söyleseler bile dinlemeyeceğini bildiklerinden sadece gülümsemekle yetindiler.

 

Her zaman bizim modelimizin iyi olduğu düşüncesinden sıyrılmadığımız sürece hikayemizdeki esnaf gibi zaman zaman gülünç durumlara dahi düşeriz. Ve maalesef esnek olmayı başaramadığımızda yaşayacaklarımız bu durumdan daha ağır sonuçlar da doğurabilir.

Esneklik; farklı görüşleri fark edebilmek ve bazen onların daha iyi olabileceğini kabul etmektir. Başka bir deyişle; kendi vitrinindeki kiri fark edebilmektir.

Esnek olmayı başaranların kazandığı bir dünyada yaşıyoruz. Değişime karşı esnek olanların, başka alternatifler ve yollar arayanların kazandığı bir dünya…

 

Z.Müge Kasaroğlu

www.superbeyin.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Sorunlarınızın Üstesinden Gelin! başlıklı makalemizde bilinçaltı telkinler, sorunlarınızın üstesinden gelin ve telkin cdler hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir