Geçmişi Bugüne Taşımak

Written By: Süper Beyin - May• 07•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

saat-gecmis

 

Bin bir türlü zorluğu, ailenizin size oluşturduğu engelleri, arkadaşlarınızı, akrabalarınızı, televizyonu, telefonu, bilgisayarı aştınız diyelim ve masanın başına oturdunuz. Ders çalışmak istiyorsunuz, ama gerçekten artık ders çalışmak istiyorsunuz.

 

Tam masaya oturduğunuzda aklınıza birden tuvalete gitmek geldi. Onu da yaptınız. Artık annenizin babanızın talepleri de bitmiş durumda. Tamamen siz, masa ve ders baş başasınız. Mükemmel üçlü bir arada! Ortama ayak uydurup, konsantrasyonunuzu sağlayıp, hedefinize giden yoldaki hamlenizi yapmak için önceden belirlediğiniz çalışma programınıza uygun olarak açtınız kitabı, okumaya başladınız. Her şey tam istediğiniz gibi. Gerçekten öyle mi?  Bundan o kadar emin misiniz?

 

Okuyorsunuz okumasına ama okuduklarınız bir türlü aklınızda kalmıyor. Çünkü annenizin dün söylediği şeyleri bir türlü unutamıyorsunuz. Ne kadar rahat olduğunuzdan, ders çalışmayı önemsemediğinizden ve bu gidişle kazanma şansınızın çok düşük olacağından bahsetmişti. Ama sizin şimdi ders çalışmanız gerekiyor. Tam bu amaçla dünü bir kenara bırakmışken, zihninizde babanızın sesi çınlıyor. Geçen hafta cep faturanız yüzünden evde kıyamet kopmuştu. Haksızlık değil miydi bu? Bu kadar zor bir dönemde tek zevkiniz telefonla konuşmaktı. Bu kadar büyütmek yerine biraz anlayış gösterseydi ne olurdu sanki?

 

Birden sirkelenip bu düşünceleri de kovalıyorsunuz zihninizden. “Benim şimdi ders çalışmam lazım” diye mırıldanıyorsunuz kendi kendinize. Tekrar kitaba gömüyorsunuz kafanızı. Kız/erkek arkadaşınızın yüzü beliriveriyor birden bire kitabın sayfalarında. Onunla ne güzel günler geçirmiştiniz, ne kadar eğlenmiştiniz. Halbuki son buluşmanız da sizi nasıl da incitmişti. O sözleri, tavırları hiç hak etmemiştiniz. Sizi tamamen yanlış anlamıştı. Aranızda ki gerginlik yüzünden akşam eve gelince bu nedenle ailenizle de tartışmıştınız. Size gerçekten değer verseydi gelir miydi bu kadar üstünüze?

 

“Ben ne yapıyorum, bunları bırakıp şimdi ders çalışmam lazım” diye çaresizce uyarıyorsunuz bir kez daha kendinizi. Ama düşünceler rahat bırakmıyor ki sizi. Dedenizi geçen yıl kaybettiğinizde ne çok gözyaşı dökmüştünüz. Keşke şimdi yaşıyor olsaydı da bu zor günlerde yine o yumuşacık sesiyle size güç verseydi.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 

Saatler geçerken siz hala aynı sayfaya takılıp kaldığınızı fark ediyorsunuz. Kendinizi çalışmak için yeniden zorluyorsunuz. Çalışacaksınız, çalışacaksınız da ilkokul öğretmeniniz sizi tahtaya kaldırıp, matematik sorusunu çözemediğinizde sınıfın önünde nasıl da azarlamıştı. Zaten o günden beri Matematik ile bir türlü yıldızınız barışmamıştı. Şimdi de işte o bir türlü sevemediğiniz matematiği çalışıyordunuz.

 

İçinizi yiyip bitiren, bir türlü bitmek bilmeyen bu düşünceler tam anlamıyla ders çalışmaya başlamanıza sürekli engel olmaktadır. “Benim ders çalışmam lazım” diye siz kendinizi zorladıkça, onlar sizi sabote etmeye devam eder.

 

Dakikalar bir birini kovalayıp, zaman hızla geçip giderken geçmişte ne olmuşsa olmuş, ait oldukları yerde bırakıp sizin ders çalışmanız gerekiyor. Bunu nasıl yapacağınız ise sizin için çözümsüz bir problem adeta.

 

Çizdiğimiz bu tablo size gece yarısı televizyonda yayınlanan korku filmlerini anımsatabilir. Ama yazık ki bu bir çok öğrencinin sıkışıp kaldığı acı bir tablo. Daha da üzücü olanı bu tablonun sadece geçmiş ile sınırlı kalmaması…

 

Müge Kasaroğlu

www.superbeyin.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Dünya Değirmen Taşına Benzer başlıklı makalemizde adem özbay, akıl yaşta değil baştadır ama aklı başa yaş getirir ve dünya değirmen taşına benzer her saat nice kalpler öğütür hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir