Hayal Gücünün Motivasyona Etkisi

Written By: Süper Beyin - May• 09•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

hayal gucu

 

Beyin hayal edilen şeyleri gerçek gibi algıladığından bu durum, insanın bir işi yapabileceğine dair inancını da geliştirmektedir. Bir seminerimde öğrencilerime üniversite sınavını kazandıklarını, herkesin onları alkışladığını, hedeflerini gerçekleştirmiş olduklarını, “İşte sen busun!” sözleriyle tebrik edildiklerini düşünmelerini istedim. 5 dakikalık bir hayal kurma seansından sonra öğrencilerin, gözyaşlarını tutamayışları beni gerçekten çok etkilemişti. Seminer sonunda öğrenciler üniversiteyi kazanmak için daha çok çalışacaklarını bu işi mutlaka başaracaklarını söylüyorlardı. İşte bu olay da hayal gücünün kişiyi harekete geçirmekteki rolünü ortaya koyuyordu.

Hayal gücünün insanı bir işe nasıl motive ettiğini anlatmak için kendi hayatımdan bir kesit sunuyorum sizlere. Bu kitabı yazmaya başladığım günlerde çeşitli zorluklarla karşılaşıyordum. Bir taraftan iş hayatı, bir taraftan diğer uğraşlar beni bazen kitap için uğraşmaktan alıkoyuyordu. Bir akşam yorgun olduğumu düşünerek yatmaya hazırlanıyordum ki kendimi bir anda kitap yazarı olarak düşündüm. Dostlarımdan tebrikler aldığımı, yakın çevreme arkadaşlarıma ve öğrencilerime kitabı imzalayarak hediye ettiğimi hayal ettim. İnanamayacaksınız belki de ama yatmaya hazırlanan ben, o gece sabaha kadar kitap yazmakla uğraştım. Sabah yorgun ve uykusuz gözlerle derse giderken bir ideal uğruna uğraşmış olmanın mutluluğu vardı yüzümde.

İnsan gerçekte ulaşamadığı şeylere hayal gücüyle ulaşabilir. Yani geleceği şimdiden yaşayarak ve tasarlayarak hayatın ileriki safhalarına prova yapmış bir şekilde hazırlanabilir.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Hepimiz düşüncelerimizin ürünüyüz. Nasıl düşünürsek hayatımız da o yönde şekillenecektir. Hedefleri zihinde canlandırma ulaşabilirlik oranını artıracaktır.

Yapılan birçok deneyle performansın zihinsel pratiğin gelişmesine de bağlı olduğu ortaya çıkmıştır. Örneğin araştırmacılar birçok spor dalında fiziksel egzersizler yanında zihinsel eğzersizler yapan sporcuların çok daha başarılı olduğunu görmüşlerdir. İş alanında da buna benzer sonuçların ortaya çıkması hayal gücünün ne kadar önemli bir kaynak olduğunu ve insan için önemi göz ardı edilemeyecek bir yetenek olduğunu ortaya koymaktadır.

Dersanede öğrencilerime yaptırdığım uygulamalarda hayal gücünün başarıya nasıl yansıdığını görmüştüm. Öğrencilere uyguladığım bir etüt programında sınava başlamadan önce öğrencilerimden, iki dakika; sınavı başarılı bir şekilde verdiklerini hayal etmelerini istedim. Birkaç dakikalık hayal kurma seansından sonra öğrenciler daha motive olmuş bir şekilde ve yapacaklarına inanmış bir şekilde sınava başladılar. Sonuçları değerlendirdiğimde öğrencilerin önceki durumları göz önüne alındığında daha başarılı olduklarını gördüm.

 

NLP ile Başarı/Yücel Gökmen

www.superbeyin.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Geleceğin ve Geçmişin Kaderi: Şimdi başlıklı makalemizde anı yaşamak, gelecek şimdi şekillenir ve nlp hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir