Hipotalamus

Written By: Süper Beyin - Nis• 09•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

hipotalamus

 

Bir bezelye tanesi büyüklüğündeki bu küçük yapı beynin tabanında yer alır. Beynin üç yüzde birini oluşturmasına rağmen çok önemli davranışlardan sorumludur. Otonomik işlevlerin denetlenmesi için önemli bir merkezdir.

 

  • Hipotalamus vücudun termostatıdır. Eğer vücut çok ısınırsa, bunu algılar ve derideki kılcal damarların genişlemesini sağlar, bu da vücudun soğumasına yol açar.
  • Hipotalamus ayni zamanda hipofiz bezini de kontrol eder.
  • Uyku ve uyanıklığın kontrolü,
  • Vücut içerisindeki su dengesinin düzenlenmesi gibi vücudun daha otomatik olan kimi fonksiyonlarını koordine eder.
  • İştah, karbonhidrat ve yağ metabolizması, vücut ağırlığı, cinsel arzu ve performans, kızgınlık, korku, ağrı, heyecan ve zevk gibi hisler bu merkezin önemli işlevleridir.

 

Hipotalamus, denetimini nöron bağlantıları ve nörosekresyonlarla yapar. Bu salgılardan bazıları aksonlar boyunca hipofiz bezinin arka lobuna iletilir ve bir hormon olarak oradan kana geçer; diğerleri ise hipofiz bezine giren damarlara geçerek, hipofizin ön lobuna gider ve onun salgısının meydana gelmesi için etki eder.

Hipotalamusun nörosekresyon üreten kısımları, sinirsel sinyalleri endokrin sinyale çeviren kısımlardır. Herhangi bir bozukluğa uğraması halinde canlı, birçok işlevin alt üst olması nedeniyle ölüme sürüklenir.

 

www.superbeyin.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Kısa Günün Kârı başlıklı makalemizde dini hikayeler, kısa günün karı ve kıssalar hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir