II. Abdülhamid, Kendinden Sonrakilere Enkaz mı Devretti?

Written By: Süper Beyin - Tem• 15•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

abdülhamid

 

Selânikli Doktor Nazım Bey, 1917’de devletin içinde bulunduğu durumu, yoksulluğu ve hayat güçlüğünü eleştiriyor, devletin içine düştüğü durumdan da II. Abdülhamid’i sorumlu tutuyordu.  Nazım Bey, Kadıköy Vapuru’nda arkadaşlarıyla sohbet ederken kaba bir tutum ve dil ile şöyle der:

“Bu yangını Abdülhamid bıraktı. Mithat Paşa’yı attıktan ve öldürdükten sonra, tuttuğu yolun buraya çıkması zorunluydu.”

Bu sözleri duyan Sultan Abdülhamid’in musahibi, sözleri söyleyenin Doktor Nazım Bey olduğunu öğrenir ve Padişah’a konuşulanları iletir. Doktor Nazım Bey’in bu ithamlarına çok içerleyen Sultan Abdülhamid, kendisini şöyle savunur:

“Abdülhamid bir yangın mı bıraktı acaba?.. Ve Abdülhamid’in devrine bağlanan üç yüz senelik kopuşmalar döneminden gelen kundaklar var mıydı, yok muydu?.. Bunun münakaşa yeri burası değildir, tarihtir; Doktor Nazım Bey’le, fikir yoldaşlarının da bir gün içine girecekleri Tarih!..

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Ben 1324 (1908) yılının Temmuzunda Hükûmeti bu mücahitlere, 1325 (1909) Nisanında da saltanatı şevketlû biraderim hazretlerine teslim ettim. Benim zamanımda hududumuz, İşkodra’dan Basra Körfezi’ne, Karadeniz’den Afrika’nın kum çöllerine uzanırdı. “Almanac de Gotha”nın 1908 yılında yayınlananı ile bugün çıkanı karşılaştırılırsa, benden sonra gelenlere yangın değil, büyük bir ülke, otuz milyonu aşan nüfus ve bir ordu bırakmış olduğum anlaşılır.” (İsmet Bozdağ, Sultan Abdülhamid’in Hatıra Defteri, 9. Baskı, Pınar Yayınları, İstanbul 1992. s. 14-15)

II. Abdülhamid, hükümdar olduğunda 300 milyon liraya yaklaşan dış borcu, 30 milyona indirmeyi başarmıştır. İki büyük Harbe ve birçok ayaklanmaya rağmen devletin ekonomisini büyük ölçüde toparlamıştır.

II. Abdülhamid, izlediği dâhiyâne politika ile çok zor bir dönemde devletin büyük toprak kaybı yaşamasının önüne geçmiştir.

 

Mehmet Bicik

www.superbeyin.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Hamur İşleri İçin Pratik Bilgiler başlıklı makalemizde hamur işleri için pratik bilgiler, pratik bilgiler ve püf noktaları hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir