İlk Üç Ayda Bebek Gelişimi

Written By: Süper Beyin - Nis• 13•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

baba ogul

Yeni doğan bebeğin davranışlarına, onun hareket etmesini sağlayan refleksler hakimdir. Emme, yutma, öksürme gibi refleksleri yaşamı sürdürmesine yardımcıdır. Bebek zihinsel düşünme veya anlama manasında düşünmez ve bilmez. Çevresini duyu ve hareket eylemleriyle düzenler ve bilir. Çevresi ile aktif etkileşimi vardır ve çeşitli deneyler yaparak gelişir.

Bebek 0-4 aylar arasında, görme alanında olan nesneleri gözleriyle takip etmeye başlar. Çocuğun ilk sosyal etkileşimi doğduktan hemen sonra başlar. İlk fiziksel temasını meme emmeyle birlikte anneyle yaşar. Zaman zaman bakışınızı yakalayıp size bakabilir. Bu durumda ona bakarak, gülümseyerek, başınızı sallayarak yanıt vermeye çalışın.

Bebekler bulanık görür. 20-25 cm mesafeyi seçebildiği için onu tutanı çok rahat görebilir. Henüz başını kaldıramaz, yatarken dönemez ve oturamaz. Sakin olduğu kısa dönemler olacaktır; bu dönemlerde ona şarkı söyleyin, konuşun, evde gezinin.

Doğumdan sonraki haftalarda, duygusal ifadelerinin belirtileri görülür; çocuk yüzlere seçerek dikkat eder, bazılarına ilgi göstermez. Yavaş yavaş başını tutmaya başlar, karın üstü yattığında başını sağa-sola çevirebilir.

Agu, kumru sesi, mırıldanma gibi sesler çıkarmayı dener. Kısa süreli izleyebilir, yakın tutunca dikkatle bakabilir. Sizi tanıdığını belli edebilir. Sesinizi duyunca sakinleşebilir. El ve ayaklarının farkına varmaya başlar.

 

www.superbeyin.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Başarıya Ulaştıran Sözler: Basitlik- Sadelik başlıklı makalemizde Başarıya Ulaştıran Sözler: Basitlik- Sadelik hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir