İş Hayatında Verimlilik Yönetimi

Written By: Süper Beyin - Nis• 14•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

13

Bir işletmenin rekabet gücüne sahip olması, ürettiği ürünlerin diğer işletmelerin ürünleriyle kalite, fiyat ve müşteri memnuniyeti açısından yarışabilecek düzeyde olması anlamına gelir. Rekabet  gücünü  yakalayabilmenin   maliyetleri düşürmek ve ürün farklılaştırması olduğu açıktır.

Bir işletmenin diğer işletmelerle  rekabet  edebilmesi  maliyet,  ürün  kalitesi,  ürün  özellikleri  ve  satış sonrası hizmetlerden biri ya da bir kaçında farklılık yaratabilmesini gerektirir.  Bu farklılık ne kadar büyükse rekabet edebilmek de o kadar kolaylaşır. Bu parametrelerde olmazsa olmazlardan biri de  “daha  yüksek  verimlilik”  olmaktadır.

Verimliliğin arttırılması çalışmalarında işletme, içinde bulunduğu çevreyle birlikte, bir bütün olarak ele alınmalıdır.

Çevresel (dışsal) faktörler, işletmenin kontrolü dışında olan, ancak kurumsal verimliliği  önemli  derecede  etkileyen  faktörler  olarak  tanımlanabilir.

Bu  faktörler siyasal, toplumsal ve makro ekonomik değişkenlerle, hükümet politikalarıyla, ulusal ve uluslararası mekanizmalarla ilişkili olan faktörlerdir.

Verimliliği etkileyen içsel faktörler ise, organizasyonun yapısı, üretim, çalışma ortamı ve çalışma yöntemleri, işgücü, makine ve ekipmanların teknolojiye ve üretime uygunluğu,  kapasite  kullanımı,  hammaddenin  niteliği  ve  kullanımı,  yönetim gibi faktörler sıralanabilir.

Verimliliği artırma stratejilerinde iki seçenek var

1.Çıktıyı artırmak

2. Girdiyi azaltmak

1.İşletme çıktıyı artırma stratejisini seçerse aşağıdaki seçenekler üzerinde çalışmalıdır.

 • Çıktı artışını azalan girdilerle sağlamanın yollarını araştırmalıdır.
 • Çıktı artışını sabit girdilerle sağlamanın yollarını araştırmalıdır.
 • Çıktı artışını daha az girdi artışıyla sağlamanın yollarını araştırmalıdır.

Bazı ölçütler fayda yönlü iken bazıları maliyet yönlü olabilmektedir. Örneğin hammaddeye bir katkı ilavesi ile birim maliyeti artırır iken kalitenin artması ve estetik görünüşteki çekicilik satışları artırmakta ve sürümden ciro ve karlılık artabilmektedir.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

İkinci bir  örnek: Yeni bir uzmanın işe alınmasıdır. Uzman  üretim firelerini azaltmış ve çıktı miktarını artırmıştır

Alınan bu uzman ücreti yüksek de olsa firelerin geri kazanımı ile ürün miktarındaki  sayısal artış verimliliği artırabilmektedir.

Bir başka örnek de :  Yeni alınan donanımın yatırım maliyetinin bir aya düşen girdi payını   etkilemesidir. Ancak yeni donanım ( otomasyona veya bilgisayar yatırımı olabilir) sayesinde üretim (çıktı)  değeri artıyor ve artan üretim değerine karşılık girdiler aynı oranda artmıyor ve birim ürün başına “değer” ucuzluyorsa verimlilik artışı oluyor demektir.

Verimlilik artışında;  Çıktıyı Artırmak ( Üretimi artırmak )

 • Fireleri azaltmak
 • İkinci Kaliteyi azaltmak
 • Bilgiyi işe dönüştürmek
 • Zamanı işe dönüştürmek
 • Enerjiyi işe dönüştürmek ile de sağlanabilmektedir

2.Girdiyi azaltma stratejisinin başvuracağı seçenekler aşağıdakiler olacaktır:

 • Daha az girdi ile daha çok çıktı üretmenin yolları,
 • Daha az girdi ile aynı çıktıyı üretmenin yolları,
 • Daha çok girdi azalması ile daha  az çıktı azalmasını gerçekleştirmenin yollarını araştırmak…

Yukarıdaki  seçeneklerden  hangisinin  seçileceğini,  içsel  ve  dışsal  faktörler belirler.  Örneğin;  yeni  yatırımlar  için  finans  olanağı  olmayan  bir  işletmenin,  pazar koşulları   çok   uygun   olsa  dahi   çıktı artışını girdi artışıyla   sağlama   seçeneğinin zayıf olduğu  açıktır.  Finans  durumu  iyi  olan  bir  kuruluş  ise  refah  dönemlerinde rahatlıkla söz konusu stratejiyi seçebilir. Finans ve pazar olanaklarının daraldığı kriz dönemlerinde içsel ve dışsal faktörler, işletmeyi, girdileri azaltarak verimliliği büyütme stratejisini seçmeye zorlayabilir.

Özetle tek bir optimum verimlilik stratejisinden ve tek bir optimum seçenekten söz edilemez.

Durumsal koşullar, başka bir deyişle var olan içsel ve dışsal faktörler işletmenin genel politika ve  stratejisini ve bunlara dayalı olarak optimum “Verimlilik Stratejisi”ni  belirler.

 

Atilla Filiz

www.superbeyin.gencgelisim.com

 

Bir önceki yazımız olan Cömert İle Kötü Adam başlıklı makalemizde cimrilik, Cömert İle Kötü Adam ve cömert olmak hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir