Kadın ve Erkek Evde Nasıl Konumlanmalıdır?

Written By: Süper Beyin - Nis• 23•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

evlilik1

 

Mutfak başlı başına bir sanat ortamıdır. Sanatkâr olmak ve eserler ortaya çıkarmak kolay değildir. Güzellikler ortaya koyabilmek için belli bir süreç gerekmektedir. “Emeksiz yemek olmaz.” deriz ya, o misal, ciddi emek gerekiyor. Beylerin mutfak işlerine el yatkınlığı olmayabilir. O zamanda yapabilecekleri başka işlere yönelmeliler.

“Hanımlara düşen görev çok önemlidir. Erkek çocukları da biz yetiştiriyoruz. Küçük de olsa çocuklarımızı mutfakta aktif hale getirip, yapabileceği bazı şeyler öğretebiliriz. ‘Yumurta kırmak, salata yapmak ya da bir yemeği ısıtmak’ gibi.

Nasıl ki, bunlar özellikle kız çocuklarına öğretilir. Aynen öyle de erkek çocuklarına da öğretilmesi gerekiyor. Bu sayede erkek çocuklarının öğrencilik hayatlarında veya bekârlık hayatlarında zorluk çekmemeleri adına yardımcı olunmuş olur.

Anneler özellikle erkek çocuklarına, evlendikten sonra eşlerinin mutluluğuna mutluluk katmak anlamında, her türlü ev işinde destek verilmesi gerektiğini vurgulamalılar.

Bu arada hanımlar, eşlerinden yardım istediklerini bir şekilde ifade etmeliler. “Bir kere yardım istedim, hiç de oralı olmadı, ben de daha ondan hiçbir şey istemem.” diye düşünülmemelidir. Bu sefer de beyler, “Nasılsa hanım işini yapıyor, ben de televizyon izleyeyim.” diye düşünebilir.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Bir beyin eşine bir bardak su vermesi bile, çok önemli bir paylaşım anlamına gelir. Paylaşımlar kadının yapması gerekenler, erkeğin yapması gerekenler diye ayrılmamalıdır. Bu tavırlar, kadının ailede nerede konumlandırıldığıyla alakalıdır. Kadın, iyi bir aşçı, iyi bir hizmetçi olarak adlandırılmaya çalışılmaktadır. Fakat bu manaların derinine indiğimiz zaman, çok ağır bir sorumluluk olduğunu anlamak zor değildir.

Eğer eşiniz mutfakta bir şeyler yapmaktan zevk alıyorsa, mutfağınız dağılacak diye, pislenecek diye eşinizi mutfaktan mahrum etmeyin. O hazzı yaşatın eşinize. Erkek olsun, kadın olsun yapılan işi yapılması gereken bir şey olarak değil de, bir sanat eseri olarak algılanmalı ve o şekilde değer verilmelidir. Bu anlamda bakıldığında, içindeki sevgi ve enerji hissedilir. Eşler birlikte yaptılarsa farklı bir sinerjiye dönüşür.

Beyler, eşlerinin yıpranmaması ve daha sağlıklı olması adına, maddi, manevi destek olmalıdırlar. Kadın, evin hizmetçisi değil de kraliçesidir. Bu şekilde görülmeli ve bu konum hanıma hissettirilmelidir. Hanımlar da beylerini yüceltmeli ve evin kralı olduklarını hissettirmelidirler.

Bu sayede eşler daha da bütünleşmiş ve hayatın anlamı da yaşanmış olur.

 

150 Soruda Evlilik/Fatma Taş/Akis Kitap

www.superbeyin.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Çapalar başlıklı makalemizde çapalar, nlpde çapalar ve ruh hallerimize verdiğimiz tepkiler hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir