Kaynaklarınızı Kullanın ve Kendinizi Modelleyin

Written By: Süper Beyin - Nis• 19•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

psikiyatri-psikoloji

 

Kendi yaşamınızda başarılı olduğunuz dönemlere odaklanarak kendinizi modelleyebilir ve bugün de başarılı olabilirsiniz. Buna kendini modelleme ya da öz modelleme denir. Joseph O’Connor ve Ian McDermott önce kendinize şunları sormanızı öneriyorlar :

Ben ne istiyorum?

Buna daha önce ne zaman sahip oldum? (Başka bir bağlamda da olabilir!)

Yaptığım hangi eylem işe yaramıştı.

 

“Tenisçinin Başarısı”

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 

“Joseph O’Connor, bir dizi koç ve psikologdan yardım almış iyi bir tenisçi ile çalışıyordu. Rehberlikte önemli olan, zayıflıklara dikkat çekmek yerine, iyi yanların daha da güçlendirilmesidir. Halbuki diğer koçlar bunun tersini yapmışlardı. Oyuncu neleri yanlış yaptığını çok iyi biliyordu ve oyun sırasında bu hareketlere odaklanıyordu. Bu da onun iyi oynamasını engelliyordu. Joseph onunla NLP çalışmalarına başladığında, ‘Odaklanma’ kelimesini olumlu yönde kullanarak, ondan geçmişte iyi oynadığı ve her şeyin doğru gittiği pek çok oyunu hatırlamasını istedi. Tenis oyuncusu tutumunu değiştirdi. ‘Hatalarından kaçınmaya çabalanmak’ ve buna odaklanmak yerine ‘geçmişte mükemmel oynadığı anlara’ odaklandı: Kendi mükemmellik anlarını modelledi. Başarısı kısa zamanda büyük oranda arttı.”

 

Joseph O’Connor’un bu hikayesinde olduğu gibi profesyonel sporculuğun en yüksek düzeylerinde ‘Farkı Yaratan Şey’, odaklanma ve zihin becerilerdir. Bu odaklanma hali ise bilinçli denemelerle ve çözümlemelerle yakalanamaz. Bir şeyi bilinçle yapmaya ‘çabalarken’, onu yapamazsınız. Yukarıdaki hikayedeki ‘Tenisçi’ mükemmel anlarına odaklanarak ve bilinçdışını devreye sokarak, bu mükemmellik hallerine daha kolay ve daha sık girebilmeye başladığından daha başarılı oldu.”

 

NLP/Cengiz Erengil/Akis Kitap

www.superbeyin.gencgelisim.com

 

Bu örnekten öğrendiklerinizi ilişkilerinizde uygulayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Vücudumuz Eşi Bulunmaz Bir Tesistir başlıklı makalemizde insan bedeni, insan bedeninin çalışması ve insan vücudu hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir