Kelimeler ve Telkinin Gücü

Written By: Süper Beyin - Haz• 14•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

anadil

 

Kelimeler içlerinde muhteşem bir güç barındırırlar. Bu kelimeler eğer uygun şartlarda biraraya getirirseniz o zaman TELKİN in olaganüstü gücüne tanık olursunuz. Telkin adeta bir sihirli emirdir ve aynen uygulanır. 

İnsan beyni vucudumuzun tek kontrol mekanizmasıdır. Yani ne istiyorsa onu eyleme dönüştürür ve uygulatır. Bilinçaltı ise tüm varlığımızı kontrol eden sistemdir. Alışkanlıklarımızı yada hareketlerimizi bir sistem içerisinde idare ederve hiç aksatmaz. Örneğin hiç kimse “ben birkaç saat nefes almayayım” yada “ kalbimi 2 saat dinlendireyim “ gibi şeyler söyleyemez. Bilinçli olalım yada olmayalım bu sistem aksamadan devam eder.

 

Buna en güzel örnek limon örneğidir. Bol sulu bir limonu sıktığınızı ve suyunun aktığını hayal edin. Hemen ağzınız slanacak ve yüzünüz ekşiyecektir. Bunun nedeni siz limonu düşündüğünüzde hemen salgı bezlerinin çalışmaya başlamasıdır. Gördüğünüz gibi aslında olmayan bir limon vasıtasıyla vucudunuzdaki slgı bezlerini harekete geçirdiniz. Bunun nedeni sahip olduğunuz bilinçaltı gücüdür. Tabiki bir irade neticesidir.

 

İrade sizin hal ve hareketlerinizi duygu ve düşüncelerinizi denetleyebilme gücüdür.

Bu güç kişiden dişiye değişebilir. Tabiki istenirse eğitilebilir.

İrade aslında yenilmez bir güç değildir. Çünkü çoğu zaman eğitilmemiş bir kuvvettir. Çoğu zaman biliçaltının etkisi altındadır. Eğer bilinçaltındaki mesaj bölümü size birşeyi yapamazsın derse ve siz eğitilmemiş bir iradeye sahiprseniz en fazla denersiniz. Deneyin göreceksiniz. İrade size eğitilebilir bir denetleme yetkisi veri. Bu iradeyi güçlü kılan sizin bilinçaltınızdaki yeterliliğinizdir.

Çevrenizdeki insnlardan duyduğunuz “sigara içmek istemiyorum ama olmuyor” yada “içki içmek istemiyorum ama yapamıyorum” gibi sözler aslında eğitilmemiş bir iradenin göstergesidir.

Eğer iradenizi kontrol edemezseniz baka bir iraden,n dümen suyuna girersiniz. Bu kitle irade kanunudur. Güçlü olan zayıf olan iradeyi çekecektir.

 

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

İçki yada sigara tiryakilerini sigara yada içkiyi bırakmaya ikna edemememizin nedeni onların bilinçaltına ben sigarayı bırakamam mesajını kazımış olmalarıdır. Bu emir karşısında bilinç ve irade yeterli desteği gösteremez ve emir sadece bir temenni olarak kalır. Aslında siz ona değilde bilinçaltına sigarayı bırak mesajı empoze ederseniz irade bilinçaltından aldığı güç le emri harfiyen uygulayacaktır.

 

Peki bu nasıl olur ? Aslında alışkanlıklarımızın efendisi amigdala denen beynin bir bölgesidir. Amacı çeşitli acil durumlarda bilinci kontrol dışına iterek çeşitli tepkiler veren despot biğr yöneticidir. Amigdalanız aslında bunu sadece sizi korumak için yapar. Ama bazen istemdışı koruma işlemleride yapabilir. Örneğin sigara içerek oluşturduğunuz bir alışkanlık bu bölgede bir alan oluşturur. Artık sürekli uygulanan bir eylemdir ve beynin minik bir bölgesidir. Siz sigarayı bırakmak istediğinizde amigdala artık bu bölgenin kullanılmayacağından hareketle hemen korumaya geçer, sizi bir sıkıntı basar fenalık gelir ve bir süre sonrada bir sigara yakarsınız.

 

Yani amigdala sizin yetersiz iradenizi kontrol altına alır ve sizi yener.

 

Asıl yapılması gereken iradenizi kontrol eden bilinçaltınıza gereki emirleri vererek güçlendirmek ve amigdalanızın bu güce boyun eğmesine neen omaktır. Böylece istnilen emir sorgulanmaz ve yerine getirilir.

 

Evet kural basittir. Eğer siz ona bunun bir ihtiyaç olduğunu anlatamazsanız o varolan ihtiyacını gidermek için alışkanlığını sürdürür.

İşte telkin b kadar öenmli ve iradeye bu kadar hakim bir etkendir. Fransada yapılan bir araştırmada “daha iyiyim” telkini öğretilen deneklerin sağlığına kavuşma hızı & 40 artmıştır.

 

Serkan Ertem

www.superbeyin.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Cesaret ve Korku başlıklı makalemizde cesaret ve başarı, cesaret ve korku ve cesur olmak hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir