Koşullanma

Written By: Süper Beyin - May• 01•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

kosullanma

 

Koşullanmayla ilgili olarak kişilik ötesi bakış açısı, insanların beklediklerinden daha büyük ölçüde kendi koşullanmalarının tuzağına yakalandıklarını ve bu koşullanmadan özgürleşmenin olanaklı olduğunu kabul eder. Kişilik ötesi psikolojinin temel amacı farkındalığı zihnin bu koşullu diktatörlüğünden kurtarmaktır. Bu konu kimlik bölümünde daha ayrıntılı olarak ele alınacaktır.

 

Doğu disiplinlerinin ayrıntılı olarak inceledikleri koşullanma biçimlerinden birisi bağlanmadır. Bağlanma arzu ile yakından ilişkilidir ve bu arzunun doyurulmaması acıyla sonuçlanır. Dolayısıyla bağlanma, acının oluşmasında merkezi bir rol oynar. Bağlanmadan kurtulmak acının durdurulmasında temel faktördür.

 

Bağlanma olgusu dışsal nesneler ve kişilerle sınırlı değildir. Sahip olunun maddesel eşyalara, özel ilişkilere ve süregiden yaşam biçimine bağlanmanın tanıdık biçimleri yanında, özel bir kendilik imgesine (self-image, öz imaj), bir davranış biçimine veya psikolojik bir sürece bağlanmak da söz konusu olabilir. Bilinç disiplinlerinde altı çizilen en güçlü bağlanmalar arasında acı çekmeye ve değersizlik duygusuna bağlanmak ta vardır. Bizler kimliğimizin rollerimizden, sorunlarımızdan, ilişkilerimizden, bilincimizin içeriklerinden kaynaklandığına inandığımız sürece, kişisel sürekliliğimizin zarar görmesinden duyduğumuz korku, bağlanmamızı güçlendirir. Eğer tüm bağlarımdan kurtulursam, kim ve ne olurum ben?

NLP/Cengiz Erengil/Akis Kitap

www.superbeyin.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Bilinç başlıklı makalemizde bilinç, kişilik ötesi model bilinci ve nlp ve bilinç hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir