Metaprogram: Eşleşen ve Eşleşmeyenler

Written By: Süper Beyin - May• 12•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

5_top

 

Bazı insanlar gördükleri objelerin ortak yanlarına dikkat ederken bazıları ise farklı yanlarına dikkat ederler. Bir kişinin eşleşmeci yada eşleşmesiz olup olmadığını anlamak için objeler arasındaki farklara mı, yoksa bir benzerliklere mi dikkat ettiğini bilmeniz gerekir.

Objeler arasında benzerlik kuranlar eşleşmeci, farklılıklara dikkat çekenler ise eşleşmesizdir. Şunu özellikle belirtmek gerekir ki eşleşmeci yada eşleşmesiz olanlar sonuçta aynı noktayı bulabilir ve birbirleriyle aynı şeyleri söyleyebilirler. Burada asıl olan ilk bakışta ortaya çıkan durumdur.

Yukarıdaki şekle bakarak üçünün de yuvarlak olduğunu, üçünün de top olduğunu, üçünün de oyun amaçlı kullanıldığını söyleyenler eşleşmeci; bunların aksine birinin çok küçük, birinin orta boy, diğerinin daha büyük olduğunu, aslında birbirlerine hiç benzemediğini, hepsinin de farklı oyunlar için kullanıldığını söyleyenler ise eşleşmesiz olarak tanımlanabilir.

Eşleşenlere göre daha az olan eşleşmezler bilhassa ortak yapılan işlerde aranılan tiplerdir. Neden diyecek olursanız, bu tipler daha çok ve farklı olarak meselenin farklı boyutlarını ele almakta ve ortaya çıkarmaktadırlar. Böylece eşleşenlerin görmediğini görerek daha, baştan çıkabilecek sorunlara engel olmaktadır.

Beraber iş yaptığınız ortağınız sürekli sizin zıddınıza sözler mi söylüyor? Size göre kafa mı ütülüyor? Bu sorulara evet diyorsanız aslında çok değerli bir ortağa sahipsiniz demektir. Mutlu ve başarılı olmak kapınızdadır, ancak; birbirinizi anladığınız ve olduğunuz gibi kabul ettiğiniz sürece.

 

NLP ile Başarı/Yücel Gökmen

www.superbeyin.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Sevgisizlik başlıklı makalemizde insanı mutsuz eden şeyler, sevgi eksikliği ve sevgisizlik hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir