Müşteri İlişkilerinde 10 Altın Kural

Written By: Süper Beyin - May• 22•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

girsimcilik-eleman

 

Altın günümüzde bilinebilen en değerli madenlerdendir. Nazlı oluşumu için yüzlerce yıl gerektiğinden kıymeti vurgulanmak istenen her konuya dahil edilerek onurlandırılır. Konu ‘Müşteri İlişkileri’ olunca kurallarının da altın ile eşdeğer tutulmasına şaşırmamak gerek.

 

1-   Müşteri Daima Haklıdır: Bize, markamıza veya işyerimize saygısızlık etmediği sürece müşterinin daima haklı olduğu ilkesini aklımızda tutmamız gerekir. Eleştiri kabul etmek ve engelleri kimseyi üzmeden aşabilmek satıcının en önemli görevlerinden biridir.

2-   Konuşma Önceliğini Müşterinize Verin: Müşterinin konuşmasına izin verin ki ne istediğini tam olarak anlayabilesiniz. Anlatılanları dikkatle dinlediğinizde karşınızdaki insanın kişiliğini tahlil etme ve olumsuzluklara daha kolay çare üretme imkanınız olacaktır. Sükûtun altın olduğu bir çağda yaşadığınız aklınızda tutmaya özen gösterin.

3-   Eleştiriye Ani Tepkiler Vermeyin: Tamamıyla haklı olduğunuza inandığınız konularda dahi ani tepkiler vermemeye özen gösterin. Ani reaksiyonlar kişinin sizi hatalı değerlendirerek uzak durmasına neden olabilir. Hem belki de o eleştiriler arasında işinize yarayacak pek çok şey bulma imkanınız olacaktır.

4-   Dakik Olun ve Bekletmeyin: Randevularınıza daima vaktinde gidin. Müşteri sizin işyerinize gelmişse, önemli ya da önemsiz diye kategorize etmeden vaktinde kabul etmeye özen gösterin. Unutmayın, herkesin zamanı kıymetlidir.

5-   Müşteri ile Bilgi Yarışına Girmeyin: Ne kadar bilgili olsanız da onu bir adım geriden takip etmeye çalışın. Unutmayın, müşteriniz rakibiniz değil, mal ya da hizmetinizi satmaya çalıştığınız kişidir. Bilginizi gereken zamanda ve dozda kullanmak sizin için en doğru karar olacaktır.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

6-   Randevularınızı Onların İstediği Zamana Ayarlayın: Çok önemli bir işinize engel olmadıkça özellikle daimi müşterilerinize onların uygun gördüğü vakitlerde randevu vermeye gayret edin. Müşteri kendisine hak ettiği özenin gösterildiğine inandığı anda satışta öne geçmeniz kaçınılmazdır.

7-   Özel Konulara Dikkat: Arada uzun yıllar bulunduğunda insanların birbirine alışması ve paylaşımların çoğalması kaçınılmazdır. Ancak konuşulan özel konular varsa bunların işin önüne geçmesine engel olmak adına kısa tutulmalarında her zaman fayda vardır. Kendinizle ilgili özel konuları paylaşarak asıl konudan uzaklaşmamaya dikkat edin.

8-   Soysal Ağınızı Genişletin: Herkes ile çalışmak mümkün olmasa da herkes ile tanışmak mümkündür. Bu nedenle sosyal ağınızı genişleterek mümkün olduğu kadar çok kişi ile tanışmaya özen gösterin. Kimin kime ne zaman ihtiyacı olacağını bilemezsiniz.

9-   Müşteriniz Olmasa da Yardım Talebini Geri Çevirmeyin: İlgili kişiye o güne dek tek bir mal ya da hizmet satamamış olsanız dahi yardım talebini geri çevirmemeye özen gösterin. En önemli püf noktası, yapılan yardımın sizin işinize engel olmamasıdır. Konu ile ilgili zaman planlaması yapmak da sizin göreviniz olacaktır. Yorucu gibi görünse de özellikle bu tür yaklaşımlar gelecekte iyi bir müşteri portföyünüzün olmasına zemin hazırlayacaktır.

10- Müşterinize Ayna Olun: Müşteriniz size kendisi ile ilgili dilediği kadar bilgi verebilir. Sizinle alakası olmasa da mümkünse iyi bir dinleyici olmayı, ancak bu kadar ile kalmayı seçin. Özellikle kritik konularda öğüt vermek ya da hayatını yönlendirmeye çalışmak kimi zaman beklenmedik tatsızlıklar yaşanmasına neden olabilir. Sizin de hayatınızın olumsuz yönde etkilenebileceğini düşünerek müşterileriniz ile güçlü duygusal bağlar kurmaktan kaçının.

 

Hayatta hiçbir şey kolay değildir. Yapılan en basit işin bile kendine göre uyulması gereken kimi kuralları vardır. Hele de yapılan işte uzman olmak, sabırlı ve çalışkan olmayı gerektirir. İsteyen herkes oyunu kuralına göre oynadığında başarıyı hak eder. Çalışın, kurallara uyun ve sabırlı olun.

 

Patricia Muradi

www.superbeyin.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Kalbin Kitabını Oku! başlıklı makalemizde kalbin kitabını oku, kalp ve oku hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir