Ölçülü Risk

Written By: Süper Beyin - May• 17•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

basari2

 

En yükseği hedeflemek, istekleri gerçekleştirmek için hareket etmek, risk almak demektir. Hayatta her şey bir ölçüde risk alarak elde edilir. Ve hayatta her şey de risk adı altında kumar oynamakla kaybedilir.

Akıllı insan, mevcut durumdaki riski azaltarak, ölçülü ve güvenli hale getirerek hareket eder.

 

Risk almadaki başarının anahtarı risk toleransını bilmekten geçer, bunu da yapabilmek için karar verirken en kötü senaryoyu düşünerek muhtemel potansiyel zararları hesaplayabilmektir. Başarısız olma riskinden dolayı risk almayı denememek hata yapma riskidir. Arşimet dünyayı hareket ettirmek için iki nesnenin gerektiğine inanmıştı. Bir sopa ve bir dayanak, sopa sizsiniz ve dayanakta sizin kişiliğiniz, yeteneklerininiz ve ilgi alanlarınızın bileşkesidir.

 

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Riskleri azaltmak ve ya ortadan kaldırmak için kişinin ihtiyacı olan iki şey vardır. Bunlar; bilgi ve tecrübedir.

Örneğin; Everest’e tırmanarak zirveye çıkan bir Türk olarak tarihe geçmeyi hayal ediyorsunuz. Bütün gerekli dağcılık ekipmanlarını donandınız ve yola çıktınız. Bu risk mi? Olanakları kovalamak mı? Hayır! Bu, hayatınız üzerine oynadığınız bir kumardır!

Oysaki öncelikle dağcılık temel eğitimi alarak işe başlamalıydınız. Devamında, ileri derece dağcılık eğitimi, malzeme eğitimi almalısınız. Çeşitli yüksekliklerde dağlara tırmanarak bilgi ve tecrübenizi artırmalısınız. Gerekli fiziksel ve zihinsel antrenmanları yoğun ve sistemli olarak yapmalısınız. Dağcılık bilgisi geniş olan eğitimcilerle, daha önce Everest’ e tırmanmış dağcılarla konuşarak onların tecrübelerinden faydalanmalısınız. Sonra teknik ve taktik açıdan iyi, tecrübeli bir ekip kurmalısınız. Bütün bunlarla beraber aylarca hazırlanmalı ve sonra zirve yolculuğunuza başlamalısınız.

İşte bunları yaptığınız takdirde bunun adı olanakları kovalayarak ölçülü ve gerçek bir risk almaktır. Üstelik olanakların iyi değerlendirilmesi, riskleri her zaman en alt seviyede tutar.

 

Başarının 41 Kere Maşallahı/Niyazi Fırat Eres

www.superbeyin.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Bahaneciliğin Etkileri başlıklı makalemizde bahaneciliğin etkileri, bahaneciliğin kişiler ve çevre üzerindeki yan etkileri ve bahaneciliğin yan etkileri hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir