Olumlu Düşünce

Written By: Süper Beyin - May• 07•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

dusunce gucu

Başarılı olmak için altın bir kuraldır olumlu düşünce. Akıl kendine ait bir yerdir ve orada cenneti cehenneme, cehennemi cennete çevirir. İyi veya kötü bir şey yoktur, sadece düşünce onu öyle yapar.

Güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır.

 

Başarılı insanların en büyük özellikleri hep çözüme yönelik düşünmeleri yani olumsuzdan çok olumlu düşünce üstünde yoğunlaşmalarıdır.

Hedeflerin gerçekleştirilmesine yönelik en aktif düşünce olumlu düşünce ve olumlu iç konuşmadır. Hepimiz kendi kendimizle konuşuruz. Yapılan araştırmalar bu konuşmaların %90’ının olumsuz olduğunu gösteriyor. Örneğin; çok yorgunum, hastayım; bu işi asla yapamam veya beceremem, ben yapmamalıyım gibi. Oysa başarılı insanlarda bu oranın %90’ı olumlu şekildedir.

Güneşin sana ulaşmasını istiyorsan gölgeden çık.

 

İnsan nedense başarıyı başkalarında, başarısızlığı kendinde bulur. Başarılı olmak için hep başkalarının yerinde olmak ister. Oysa insan başarılı olmak için yeterli kaynaklara sahiptir. İşte şu örnek bunun en iyi kanıtı olsa gerek.

Kısa boylu ve zayıf bir genç yanındaki uzun boylu ve iri yarı olan kuzenine şunları söyler.

-Ben senin yerinde olsaydım dünya ağır sıklet boks şampiyonu olurdum.

Bunu duyan kuzeni ona dönerek şu cevabı verir.

-Seni dünya hafif sıklet boks şampiyonu olmaktan alıkoyan nedir?

Anlaşılıyor ki olumsuz düşünce, yani mevcut şartları kullanmama veya önemsiz bulma insan başarısını yüzde yüz etkiliyor. Bu yüzden de insanlar bazen kendi yapamadıkları işleri veya elde edemedikleri başarıları başkalarında görmek istiyor. Bilhassa ülkemizde bu durum ailelerin çocuklarını eğitme konusunda düştükleri yanlışlar içinde görülüyor. Nedense ebeveynler çocuklarını kendi isteklerini yapması konusunda yönlendirme yanlışına düşüyorlar. Aman oğlum ben yapamadım sen bari yap gibi.Oysa bu durum bazen karşı tepki olarak da ortaya çıkabilir.

Geçilmesi en güç olan rakip olumsuz düşünce

ve başaramama korkusudur.

 

Bir karadenizli sınıfta kalan oğlunu azarlayarak, Atatürk senin yaşındayken okul birincisiydi, der.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Oğlu da babasına şu cevabı verir;

– Baba, Atatürk senin yaşıdayken de cumhurbaşkanıydı.

Demek ki başarı insana ve onun düşüncesine hem de olumlu düşüncesine bağlıdır. Başarıyı başkalarında arayan ve onunla teselli bulmaya çalışan her zaman umduğunu bulamayacaktır.

Olumlu düşünce; insana, hayatı boyunca yeni fırsatlar çıkaran ve hayatta daha mutlu yaşamaya sevk edici bir düşünce tarzıdır. Her şey insanın bakış açısına bağlıdır. İşte Mozart’ın, verdiği bir konseri ilginç değerlendirmesi:

Konser için hazırlık yapan Mozart salonda 10 kişinin bulunmasına bile aldırmaz ve konseri verir. Sonra karısına durumu şöyle anlatır: Mükemmel bir konser verdim ve herkes beni ayakta alkışladı. Evet zannediyorum Mozart gibi düşünmeye ihtiyacımız var.

Bazen insan için başarısızlık sayılan şey de önemlidir. Çünkü bu yenilgi nerede hata yapıldığını anlamaya yarar. Hatanın fark edilmesi, bir dahaki seferde yapılacak olan hamlenin daha iyi yapılmasına zemin hazırlayacaktır. Öğrencilerimize verdiğim seminerlerde her zaman bu hususa dikkatlerini çekmeye çalışmışımdır. Yapılan bir deneme sınavında aldıkları puanı az bulan öğrencilere sadece başarısız olmadıklarını aksine yanlışlarını görme fırsatı bulduklarını anlatırım. Öğrencilerin düşünce tarzının değiştiğini ve geleceğe umutla baktıklarını görmüşümdür. Hatta başımdan geçen şu ilginç hadise bu durumu daha iyi açıklıyor. Türkiye geneli deneme sınavında kendilerine göre başarısız olan öğrencilerin bulunduğu sınıfa derse girdim ve morallarinin bozuk olduğunu gördüm. Hiç ders dinlemeye de hazır değillerdi. Bu şekilde ders işlenmeyeceğini düşünerek öğrencilerin olumlu düşünmelerini sağlamaya çalıştım. Bir süre konuştuktan sonra:

“Çocuklar dedim, insan düşünce ne yapar? “kalkar” diye cevap geldi. Ben de, “Siz de düştünüz, şimdi kalkma sırasıdır.” dedim ve sınıf birden heyecanlanarak bir dahaki sınava daha iyi çalışacaklarına dair söz verdiler.

Olumlu düşünce tarzı insanın hayattan beklenti içinde olmasını sağlar ve canlılık getirir. Bu düşünceyi kendisi için kural edinen insanlar hiçbir zaman mutsuzluklarını kader olarak görmez ve bu duygulardan kurtularak yoluna devam eder. Tıpkı Edison gibi.

Hangi işe teşebbüs edilirse edilsin, kişinin

önündeki en büyük engel kendisidir.

 

Edison ampülü bulmak için labaratuvardan çıkmaz ve yığınla deney yapar. Asistanları ve çevresindekiler kendisinin bir sürü deney yaptığını ve başarısız olduğunu söyleyerek bu işten vazgeçmesini söylerler. Edison’un cevabı inginçtir.

-Hayır başarısız değilim. Şimdi ampüle gitmeyen 9999 tane yol biliyorum, der.

İşte hayattan beklenti içinde olma, ümitle yaşanan bu örnekte kendini ortaya koyuyor ve sonuçta başarı geliyor. Edison on bininci deneyde ampülü buluyor.

 

 

NLP ile Başarı/Yücel Gökmen

www.superbeyin.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Sorunlarınızın Üstesinden Gelin! başlıklı makalemizde bilinçaltı telkinler, sorunlarınızın üstesinden gelin ve telkin cdler hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir