Pozitif İletişim Anayasasının Maddeleri

Written By: Süper Beyin - May• 27•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

3d people partner.

 

İnsanları etkileyen en önemli faktör, söylediklerimiz değil nasıl söylediğimizdir, yani duygularımızın ifade şekli… İletişimin en güçlü yolu olan konuşma aracılığı ile insan sevinç, öfke, mutluluk gibi duygularını dile getirir. Bir başka ifadeyle ses, insanın iç dünyasının dışavurumudur. İnsanları ikna etmenin yolu, düşüncelerini değil duygularını etkilemekten geçer. Son derece önemli ve gerekli bilgileri doğru ve düzgün bir Türkçe ile bir topluluğa aktarabiliriz; ama o topluluğun bizi iyi bir konuşmacı olarak görmesi için duygularımızı ve heyecanımızı da yansıtmamız gerekir. Dinleyicilerin duyguları olumlu yönde etkilenirse aktarılan fikir zayıf bile olsa iyi bir iletişim kurulmuş olur.

Sınırları Belirlemek: Hedef insanları kazanmak ve düşüncelerinizi aktarmak ise asla benlik duygularını, egolarını tehdit edecek davranışlarda ve söylemlerde bulunmamalısınız. Karşınızdaki kişinin bir hatasını bulursanız eleştirmeyin, eleştirileri şahsileştirmeyin, hatanız varsa kabullenin, katılımcılarla tartışmaya girmekten kaçının.

Kendi Dış Görünümüne Önem Vermek: İnsanlar ile iletişiminizde görüntünün de önemi çok büyüktür. Gün içinde her an yeni insanlarla tanışacakmışçasına evden çıkın. Yeni tanıştığınız insanların sizinle ilgili bir düşünceye sahip olması sadece 30 saniye sürer. Dış görünüşümüz iç görünüşümüzün aynasıdır. O yüzden giyiminiz kuşamınız ve temizliğiniz çok önemlidir. Temiz dişler ve düzgün bir tıraş biz erkeklerle ilgili ilk olumlu işaretlerdir. Yüz hatlarımız, mimiklerimiz ve beden duruşumuz da ruh halimizi yansıtan ilk işaretlerdendir. İnsanlarla iletişime açık ya da kapalı olduğumuz, bu özelliklerimizle belli olur. Çatık kaşlı, kızgın ifadeli biriyle mi, yoksa güler yüzlü ve mutlu görünen bir insanla mı iletişime daha kolay geçersiniz?

Canlı ve Enerjik Olmak: Enerjik görünüm de olumlu bir imaj için en önemli faktörlerdendir. Canlı ve heyecanlı bakışlara ve duruşa sahip olan biri bitkin, yorgun ve hayattan bıkmış görünen birine göre iletişimde 1-0 öndedir.

Kişinin Kendi Sözlerine Önce Kendisinin İnanması: Söylediklerimiz de en az görünüşümüz kadar önemlidir. Anlattığımız bilgilere önce kendimiz inanmalıyız. Söylediklerimize önce biz inanırsak, hitap ettiğimiz insanların da inanması ve kabullenmesi kolay olur. Siz kendinizden ne kadar emin olursanız izleyicileriniz de sizden o kadar emin olacaklardır. İzleyicilerinizi coşturun. Onlara iltifat edin. Sizi dinlemenin onlara kazandıracaklarından bahsedin.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Muhatabına Saygı Duymak: Etkili ve güzel konuşabilirseniz kariyerinizde büyük ve hızlı adımlarla ilerlediğinizi fark edersiniz. Başarılı olmak için insanlarla iletişiminizi iyi kurmanız şart. Bunun yolu da güzel konuşma ve karşınızdakini can kulağıyla dinlemekten geçiyor. Muhatabınıza önem verirseniz, saygı gösterirseniz o da size önem verip saygı gösterecektir. Karşınızdakini can kulağıyla dinlemezseniz onun da sizi dinlememesini normal karşılamanız gerekecektir.

Zengin Bir Kelime Dağarcığı ve Doğallık: Konuşurken seçtiğiniz kelimelere, kurduğunuz cümlelere özen göstermelisiniz. Bunun için de kelime dağarcığınızı arttırmanız şart. Arada atasözleri ve deyimler sözlüğünü karıştırmak ve bu yönde donanımızı arttırmak da etkili konuşabilme yolculuğunuzda daha hızlı ilerlemenizi sağlayacaktır. Sesinizin tonunu, düşüncelerinizin ve duygularınızın akışına bırakın ve doğal olun. Yapmacıklıktan her zaman kaçının. İnsanlar yaradılışları gereği doğal olana her zaman için ilgi gösterir.

Provanın Önemi: Özellikle topluluk önünde bir sunum veya konuşma yapmanız gerekirse, konuya ne kadar hakim olursanız olun, mutlaka notlar alın ve bol bol prova yapın. Hatta kalabalık bir grup karşısında konuşma yapacaksanız, öncesinde 3-5 kişilik arkadaş grubunuza bu sunumu yapın. Çünkü konunun uzmanı dahi olsanız kalabalık bir grubun sizi izlemesi heyecana neden olacak ve bu da performansınızı olumsuz etkileyecektir. Belki her şeyi hatasız ve doğru bir şekilde telaffuz edip anlatacaksınız ama çok daha güçlü ve etkili bir sunum yapma şansını da kaçırmış olacaksınız.

Biz, başkaları için ne konuştuğumuzdan ibaretiz. Anlattıklarımız ve görünüşümüze göre insanlar bizi yargılar, değerlendirir. Sesimize, kullandığımız ifadelere, görünüşümüze,  düzgün bir Türkçe konuşmaya, kullandığımız jest ve mimiklere dikkat etmeliyiz. Eksik yönlerimizin farkında olmalı, bu eksiklikleri gidermek için harekete geçmeliyiz. Başarılı olmak için 7’den 70’e gelişim!

 

Alper Altun

www.superbeyin.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Öğrenmeyi Öğreten, Stresi Yakan Adam: Alişan Kapaklıkaya başlıklı makalemizde alişan kapaklıkaya, öğrenmeyi öğrenmek ve stresi yakmak hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir