Sayıların Gizemi

Written By: Süper Beyin - Mar• 26•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

  • sayilar
  • “1”sayısı, tekliği ve Yaratan’ı simgelediği için bütün inanç sistemlerinde kutsaldır.
  • Günümüzde pek bilinmese de tarih boyunca çeşitli toplumlarda “3” mükemmelliğin, “5” yaşam ve sevginin, “72” bolluğun sembolü olmuştur.
  • “7” sayıların en kutsalıdır. İlk çağlarda, bilinen beş gezegen ile Güneş ve Ay’ın toplam sayısının 7 oluşu, Tevrat’ta Tanrı’nın evreni 6 günde yaratıp, 7. gün de dinlendiğinin belirtilmesi, “7” sayısına gizemli ve uğurlu bir sayı olarak bakılmasına sebep olmuştur. Göklerin 7 kat oluşuna olan inanış, müzikteki ana nota ve ana renklerin, haftanın günlerinin 7 tane oluşu, Roma’nın, İstanbul’un 7 tepe üzerinde kurulmuş olmaları bu sayının gizemini arttırmıştır.
  • “12”sayısının gizemi, gökyüzündeki 12 yıldız grubundan (burcundan) geliyor ama bu sayının asıl özelliği 2, 3, 4 ve 6 ile bölünebilmesi ve eski çağlarda en çok kullanılan sayı birimi olmasıdır. “12” sayısı bugün bile düzine adıyla sayı birimi olarak kullanılırken, katları 24, 60 ve 360 da zaman ve açı birimleri olarak kullanılıyor.
  • “40” sayısı ise daha ziyade İslâm toplumunun günlük yaşamında en çok kullanılan bir sayıdır. İçinde 40 sayısı geçen isim ve deyimlerin bazıları şunlardır: Kırkpınar, Kırk Haramiler, kırk-ikindi yağmurları, kırk dereden su getirmek, kırk bir kere maşallah, kırk ev kedisi, kırk para, kırk yılın başı, kırk yılda bir, kırkı çıkmak, kırk yıllık dost, kırk katır mı kırk satır mı, bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır, v.b.

 

www.superbeyin.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Subliminal Mesaj Nedir? başlıklı makalemizde bilinçaltı, bilinçaltı mesaj ve subliminal mesaj hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir