Seçenekleri Fark Etmek

Written By: Süper Beyin - Haz• 15•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

anlamak

 

Aslında farkında olmadığınız ve hepsini değerlendiremeyecek kadar çok seçeneğe sahipsinizdir.

Uyuyup, uyandığınız saatleri düşünün. Genelde hep aynıdır. Pazar günü

yaptıklarınız, çocuğunuza, eşinize davranışlarınız, iş ortamında verdiğiniz cevaplar neredeyse aynıdır. Birçok şeyi aynı zaman diliminde, aynı yerde ve aynı şekilde yaparız. Gerçektende böyle mi olmak zorunda, yoksa farklı alternatifler geliştirebilir miyiz?

Her zaman farklı seçeneklerimiz vardır çünkü yaşam dinamik bir süreçtir. Her şey değişir ve farklı seçenekler ortaya çıkar. Bu insanoğlunun doğasında var olan seçenek yaratma yeteneğinin bir sonucudur. Yapmanız gereken tek şey; doğal olarak sahip olduğunuz bu yeteneği harekete geçirmektir.

Doğaya baktığınızda; her türlü ortama ve koşula ayak uyduranlar, esnek olmayı başaranlar varlıklarını sürdürerek eko sistemlerinde hâkim duruma gelirler. Esnek olmayıp katı olanlar ise yok olup giderler. Aslında her türlü gelişim; doğadaki varlıkların koşullara uyum sağlamak için ortaya koydukları esnekliğin bir sonucudur.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Deniz kenarındaki ağaçları düşünün. Ne kadar esnektirler, rüzgarın yönüne doğru eğilirler. Rüzgar aksi yönde esmeye başlayınca, onlar da taze yapraklarını aksi yöne doğru eğerler. Böylece “S” şeklini alan ağaçlar, esnek davranıp, yaşamlarını sürdürürler.

Gökteki bulutlarla yarışan palmiyeler, deniz kenarında hiç dik başlılık göstermez, yarıştığı bulutlar yokmuş gibi rüzgarla bir bütün olur ve toprağa paralel rüzgarla aynı yöne eser dururlar.

Mutlu olmanın, huzurlu yaşamanın önemli kurallarından biridir esneklik. Katı, sert ve kesin kurallara sahipseniz yeterince esnek değilsiniz demektir. Ve buda mutluluğa ve başarıya giden kapıları kapatmanın en güzel yoludur.

Her zaman farklı seçeneklere sahip olanlar, yeni davranışlar geliştirebilenler, güçlü olmayı ve istediklerini elde edebilmeyi başarmışlardır. Bu yeni ve farklı tepkiler verebilmeyi, alışkanlık kalıplarını kırmayı ve eskiden beri sürdürülen bir davranışı yeniden şekillendirebilmeyi başarmakla doğru orantılıdır.

 

Bülent Şenyürek

www.superbeyin.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Sorunlarınızın Üstesinden Gelin! başlıklı makalemizde bilinçaltı telkinler, sorunlarınızın üstesinden gelin ve telkin cdler hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir