Sevgisiz Uzlaşma Olmaz

Written By: Süper Beyin - Nis• 02•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

sevgi

 

Haksızlığa uğrayabilirsiniz, sizi üzmüş olabilirler, eziliyor olabilirsiniz… Bunları sakın ne yaptığınız işten ne de çalıştığınız insanlardan nefret etmeniz için bir sebep olarak görmeyin. Şayet böyle yaparsanız en büyük hatayı yapmış olursunuz.Neden?” derseniz, size uymayan her düşüncelerden veya sizinle aynı fikirde olmayanlardan nefret etmeye başladığınızda öfke ve sinirle ruhunuzu beslemeye başlarsınız. Böyle beslenmeye başladığınızda da öz kimliğinizden uzaklaşır, sadece kendisinin haklı olduğunu zannetmeye başlayan bencil bir insan kimliğine bürünürsünüz.

Her şeyin başı “SEVGİ” boşuna dememişler. Belki de çok fazla bilmeden her yaptığım işte, dostluk ve aile ilişkilerinde hep sevgiyi temel ilke olarak almışımdır. Yemek yaparken bile severek ve duygularımı katarak yaptığım yemek daha güzel olmuştur. Hatta bazı zamanlar işten eve geldiğimde, sırf yemek yapmak için yemek yapmaya başladığımda, birden o yemeği olduğu gibi bırakır ve oğluma: “Haydi oğlum gel, dışarıda yiyelim. Bu yemek güzel olmayacak, çünkü kafam başka yerlerde ve sırf seni doyurmak için yapıyorum; bu yemek lezzetli olmaz.” demiş ve yemeği dışarıda yemişizdir.

Lütfen gerçekleştirdiğimiz her eylemi yaparken severek yapalım.

Her zaman her işi, her insanı, her yazılanı her çizileni sevmek zorunda değiliz. Bazı zamanlarda işin gereği o işi yapmak durumunda kalırsınız. İşte böyle zamanlarda, okuduğunuz yazıyı, yaptığınız işi veya her neyse yapılan şeyi biraz kenarından, köşesinden sevmeyi deneyin. Daha doğrusu o işi yaparken ya da birilerinin yaptıklarında sevecek bir taraf bulabileceğinizi unutmayın.

Sosyal hayatımızda, aile hayatımızda veya iş hayatımızda sevgiyi temel ilkemiz olarak benimsersek mutlaka uzlaşmanın bir yolunu buluruz bunu unutmayın.

Sabır sevgiyi kuvvetlendirir

Bakın ben bu gün kocaman bir fabrikayı yönetiyorum ama hâlâ ezildiğim ve haksızlığa uğradığım oluyor mu? Oluyor…

Kimi zaman geliyor, nasıl kaçmak istiyorum ama fabrika benim olmasa da o kadar çok emek verdiğim, kendimi hırpaladığım, uykusuz kaldığım ve belli bir noktaya getirdiğim bu firmadan kızgınlıklarımdan dolayı çekip gitmek, hem emeklerime haksızlık hem de kariyerime haksızlık olacağı için sabrediyorum.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Ve ben bir gün bu firmadan ayrıldığımda patronum ancak şunu söyleyebilir:Her şartta bize destek oldu iyi çalıştı ve iyi ayrıldık.”

İşte bu cümle bana veya benim gibi davranan her kişiye, ileriki hayatında açılacak her kapının anahtarı olur. İşte şartlar ne kadar zor olursa olsun, sevecek bir taraf bulduğunuz anda uzlaşamayacağınız konu yoktur. Ayrılıkların bile sevgiyle ve uzlaşmayla olması gerekir ki, daha sonra insanlar birbirlerinin yüzüne bakabilsin.

Sevgi insanı besler, sevgi insanı hayata bağlar ve sevgiyi en güzel çocuklar anlar

Büyüklere gelince maalesef onların çoğu, iş işten geçince gerçeği anlarlar. Zor zamanlarınızda bulun bir çocuk, sıkıca sarılın, öpün, göğsünüze yaslayın; ondaki saf ve temiz duyguları ruhunuza çekin.

Biz ne yapacağız?

Anlamayana anlatmaya çalışarak vakit harcayacağımıza, sevmeye devam ederek kendimizi geliştireceğiz ve bir gün iş, aile ya da dostlarımızdan ayrıldığımızda biz değil, onlar kendilerini kötü hissedecekler.

Siz, siz olun sevmeyi bırakmayın. Tabi ki körü körüne bir sevgiden söz etmiyorum; akıllı bilinçli bir sevgiden söz ediyorum. Mutlaka duygularınızı kattığınız ama kendinizi kaptırmadığınız bir sevgiyle uzlaşmanız, en doğru olanıdır.

 

Sevda Türküsev

www.superbeyin.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Bir Akıl Defteriniz Olsun başlıklı makalemizde akıl defteri, bir akıl defteriniz olsun ve not almak hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir