Sıradan Bilincimiz

Written By: Süper Beyin - Mar• 08•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

bilincdisi zihin

 

Robert Ornstein gündelik hayatlarımızda kullandığımız sıradan aklımızın ya da sıradan bilincimizin, büyük bir bulmacanın ya da Büyük Resmin parçalarını bir araya getirirken analitik çalıştığını ve başarısız olduğunu söyler. Geleneksel batıni psikolojilere göre, zihnin tamamlayıcı işleyişi ya da Kant’ın deyişiyle imgelem gücünün yeniden üretici etkinliği geliştirildiğinde bilinç daha yetkin bir hale gelir.

Kör Adamlar ve Fil Öyküsü bu mesajı iletmek için kullanılır :

“Gher şehrinin yakınlarında, tüm halkı kör olan bir başka şehir daha vardı. Bu şehrin ötesinde ise çöl başlıyordu. Bir gün bir kral ordusuyla gelip bu çölde kamp kurdu. Kralın savaşçılığıyla ünlü güçlü bir fili vardı. Şehir halkından bazı meraklılar bu ünlü fili tanımak için yanına gittiler. Elleriyle dokunarak bilgi edinmeye çalıştılar. Sonra şehre geri döndüler. Şehir halkı onların çevrelerine toplanıp, fil hakkında bilgi vermelerini istediler.

Elleriyle filin ‘kulaklarına’ dokunan adam, “Büyük, kaba saba bir şey” dedi, “çok da geniş, tıpkı bir halı gibi.”

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Filin “hortumuna” dokundan diğeri ise, “Asıl gerçeği ben biliyorum” dedi. “Düz bir boru gibi, ürkütücü ve güçlü.”

Filin “ayaklarına ve bacaklarına” dokunmuş olan adam ise şöyle söyledi: “Bir sarayın mermer sütunları gibi güçlü ve sağlam.”

Her biri, filin organlarından yalnızca birisine dokunmuş ve onu bile yanlış algılamıştı. Hiçbirisi filin bütününü görememiş, filin bilgisine erişememişti.”

‘Zaman ve tarihsellik yolu’ ile ‘zamansızlık ve an yolu’ insanın kavrayış çabasının iki yüzü gibidir. Her mistik hikayenin böyle iki yüzü vardır: hikayenin zahiri yüzü ve hikayenin batıni yüzü. Nasreddin Hoca hikayeleri ya da fıkraları da böyledir.

 

NLP İle Ruhsal Gelişim/Cengiz Erengil/Akis Kitap

www.superbeyin.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Nasıl Duygusal Zeki nsan Olunur Sorusu Bağlamında Ego ve Duygular başlıklı makalemizde duygusal zeka, ego ve kişisel gelişim hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir