Şubat Ayına İz Bırakan Tarihin Süper Beyinleri

Written By: Süper Beyin - Mar• 23•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

malcolm_x

 

Malcolm X

Bir papazın oğlu olarak dünyaya gelen Malcolm X, erken gençlik dönemlerinde, içindeki asi ruhun getirdiği enerjiyle birlikte birçok suça karışmıştır. Aslında içinden dışarıya haykıran bu asi öz, hakikatı arayışının dışavurumlarından sadece birisiydi. Irkçı baskılardan, ayırımcılıklardan rahatsız olan Malcolm X, bu rahatsızlığını, hakikati arayışıyla birlikte harmanlayarak bir düşünce adamı olma yolunda ilerledi. Ve kardeşinin kendisini İslâm’a davetiyle birlikte bu dini detaylı bir şekilde inceleme fırsatı buldu. Herkesin eşitliği ilkesini benimseyen, renk, dil, ırk ayırımı yapmayan İslâm dinine olan hayranlığı, arayışlarının cevabını da beraberinde getirdi. Güçlü ve etkileyici bir hitabeti vardı. ABD’de gerçek İslâm’ı anlatmaya başladı. Adını Melik El-Şahbaz olarak değiştiren Malcolm, 21 Şubat 1965’te verdiği bir konferans sırasında suikasta kurban giderek yaşama veda etti.

Jules Verne

8 Şubat 1828’de dünyaya gelen Jules Gabriel Verne, bilim kurgunun babası olarak adlandırılır. Eserlerinde ayrıntılarıyla tarif ettiği yeni icat ve makineler, geleceğin teknolojisine adeta ışık tutmuştur. Kitaplarını kaleme aldığı devirde, insanların neredeyse hayal bile edemediği buluşlar, şimdi gerçek birer teknoloji ürünleri olarak karşımızda durmaktadır. Özellikle uzay, hava taşıtları ve denizaltılar hakkında, yaşadığı dönemin hayal gücünü aşan şeyler yazan Verne’nin eserleri, o dönemde olduğu kadar, günümüzde de oldukça ilgi çekmektedir. Otuza yakın bilinen eseri olmakla birlikte en ünlü eserleri, Denizler Altında Yirmi Bin Fersah (1870), Dünyanın Merkezine Yolculuk (1864) ve Seksen Günde Devr-i Âlem (1873) isimli romanlarıdır. UNESCO’nun çeviri kitap veritabanına göre dünyada en çok çevrilen ikinci bireysel yazardır.

Dostoyevski:

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski, dünya edebiyatı tarihine güçlü bir damga vurmuş ünlü bir Rus romancıdır. 1849 yılında devlet aleyhindeki bir komploya karıştığı iddiası ile tutuklanan Dostoyevski, on ay kadar hapisanede kaldı; kurşuna dizilmek üzereyken diğer sekiz tutuklu arkadaşı ile birlikte affedildi. Bir süre kürek cezası gördükten sonra, askerlik yapmaya başladı ve subaylığa kadar yükseldi. Ancak içi içine sığmayan, sert inişli-çıkışlı bir ruh yapısına sahip olan Dostoyevski, bu ruh durumunu yazarak aşmaya çalıştı; bunda da oldukça başarılı oldu. Eserleri ilk başta Rusya’da olmak üzere tüm dünyada ilgi odağı oldu. Bir kuşağı rahatsız eden ahlâksal, dinsel ve siyasal konuları etkileyici bir dil ve ustalıkla ifade etti. Gözlemlerinin keskinliği, ayıntılara verdiği önem, karmakarışık yaşamından çıkardığı sağlam karakterleri ve roman kurgulamadaki ustalığıyla Avrupa’da ve ülkesinde kendisinden sonra gelen hemen hemen tüm yazarlar üzerinde etkili oldu. Batılı ülkelerin edebiyat ve düşün yaşamında önemli bir rol oynadı. Varoluşçuluk akımının temel kaynaklarından biri sayılır. 9 Şubat 1881’de yaşama veda eden Dostoyevski’nin başlıca yapıtlarını şu şekilde sıralamak mümkün: Suç ve Ceza, Karamazov Kardeşler, Budala, Öteki, Kumarbaz, Ecinniler, Yeraltından Notlar, Ezilmiş ve Aşağılanmışlar, İnsancıklar…

Adnan Kahveci:

Ülkemizin ender yetiştirdiği siyasetçi ve devlet adamı olan Adnan Kahveci, 1949 yılında Trabzon’da doğdu. 1966′da dönem birincisi olarak liseden mezun oldu. Üniversite sınavını birincilikle kazanarak İstanbul Üniversitesi’ne girdi. Eğitimine ABD’de Indiana’daki Purdue Üniversitesinde devam etti ve buradan elektrik mühendisi olarak mezun oldu. Missouri Üniversitesi’nde doktora yaptı. Bu üniversitede bir süre akademik çalışmalarına devam ettikten sonra Türkiye’ye dönerek Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı. Turgut Özal hükûmetlerinde milletvekilliği ve bakan olarak görev alan Adnan Kahveci, politikada ve ülkenin kalkınmasında etkili bir rol oynadı. Cesur söylemleriyle, sıradışı fikirleriyle, bilime ve okumaya olan ilgisiyle dikkatleri üzerine topladı. 5 Şubat 1993 tarihinde eşi ve iki çocuğu ile birlikte Bolu-Gerede yakınlarında geçirdiği şüpheli bir trafik kazasında ağır yaralandı ve on gün sonra yaşama veda etti.

Thomas Edison:

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

11 Şubat 1847 tarihinde, yedi kardeşin yedincisi olarak dünyaya gelen unlü mucit, okula başladığı ilk aylarda öğrenme geriliği gerekçesiyle okuldan uzaklaştırılır. Öğrenimine annesinin desteğiyle devam eden Edison, daha küçük yaşlarda evdeki ilk laboratuarını kurar. 1863-1868 yılları arasında ABD ve Kanada’da birkaç telgrafhanede çalıştıktan sonra bir atölye kurar. Ancak yaptığı elektrikli kayıt aygıtının patentini satamayınca, bir yıl sonra parasız ve borçlu olarak New York‘a döner. Edison, ses getiren keşiflerini daha çok New Jersey’deki endüstriyel araştırma laboratuarında gerçekleştirdi. Ünlü icadı olan akkor lambalı ampul, buluşlarından sadece birisidir. Edison sadece bir mucit olmamıştır. O aynı zamanda iyi bir girişimci ve işadamıdır. Yaptığı keşiflerin patentlerinden yüklü paralar kazanma şansını bulmuştur.

Vehbi Koç:

Koç Holding’in kurucusu ve birçok alanda Türkiye’de ilkleri gerçekleştirmiş bir olan Vehbi Koç, Türkiye’nin en zengin iş adamıydı. Ülke ekonomisine ve istihdamına oldukça çok katkısı olan Vehbi Koç, 1901’de Ankara’da dünyaya gelmiş, 25 Şubat 1996 günü Antalya’da yaşama veda etmiştir.

Vehbi Koç, sadece iş dünyasındaki başarılarıyla öne çıkmadı. Sosyal faaliyetleriyle de örnek oldu. Ankara Üniversitesi Vehbi Koç Öğrenci Yurdu 1951 yılında hizmete girdi. 1960 yılında çocuk hastanesi olarak Ankara Valiliği’ne kiraya verdiği binayı, çocuk hastanesi olarak kullanılmak üzere Hazine’ye bağışladı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Vehbi Koç Göz Bankası, Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Vehbi Koç Kitaplık ve Araştırma Binası, ODTÜ Vehbi Koç Öğrenci Yurdu, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Enstitüsü, Amiral Bristol Hastanesi Vehbi Koç Kanser Pavyonu, Taksim Atatürk Kitaplığı, Vehbi Koç ve Ankara Araştırmalar Merkezi onun sosyal alandaki faaliyetlerinin birer örnekleriydi. 1967 yılında Türk Eğitim Vakfı’nın kuruluşuna öncülük yapan Koç, 1969 yılında eğitim, sağlık ve kültür alanında faaliyet göstermek üzere Vehbi Koç Vakfı’nı kurdu. 1985 yılında Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı’nı kurarak, ölümüne kadar başkanlığını yürüttü. Türkiye Erozyonla Mücadele Vakfı TEMA’nın bir numaralı kurucu üyesi olan Vehbi Koç’un eğitime verdiği desteklerle 100 bine yakın öğrenci öğrenim imkânı buldu.

Michelangelo:

Dünyaca ünlü bir heykeltraş, ressam, şair ve mimar olan Michelangelo, 1475 yılında İtalya’da doğmuştur. Eserlerinin çoğunu Katolik Kilisesi’nin hizmetinde üretmiştir. Vücut oranlamaları oldukça iyi hesaplanmış olan klasik tarzdaki Davut heykelini, beş buçuk metrelik bir mermer bloktan, geceli gündüzlü çalışarak ortaya çıkarmış ve bu eser, Rönesans sanatının harikalarından birisi olmuştur. Resim konusunda da heykeltıraş alanında olduğu kadar başarılı olan sanatçının Doni Tondo (1504) isimli eseri, Leonardo da Vinci’den etkilenerek ortaya konan ünlü bir eseridir. 1508 yılında başladığı Sistine Şapeli tavan süslemelerini ise 1512’de bitirerek, ünlü yapıtlarına bir tanesini daha ekler. Michelangelo ayrıca 1547′de Aziz Peter Kilisesi‘nin mimarlığını yaptı.  Yaklaşık 90 yıllık uzun yaşamı boyunca hiç evlenmemiştir. Fakat Tommaso Cavalieri ile yakın bir ilşkisi olduğu bilinmektedir. Onun birçok resmini yapmıştır.   Michelangelo’nun eserleri Batı sanatı ve mimarisi için çok etkili olmuştur. Yaptığı heykeller, tablolar ve binalar, sanat tarihinin anıtsal kilometre taşlarıdır. Michelangelo 18 Şubat 1564′de ölmüştür.

 

Adem Suad

ademsuad@gmail.com

 

www.superbeyin.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Göre(meye)n Yöneticiler başlıklı makalemizde göremeyen yöneticiler, gören yöneticiler ve iyi yönetici hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir