Süper Bir Beyine Sahip Olmak İçin 15 Pratik Yol

Written By: Süper Beyin - Mar• 27•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

hafiza gelistirme

 1. Beyin açık havada ve ayaktayken daha iyi çalışır. Önemli kararlarınızı açık havada yürürken alın.
 2. Beyin örneklerle akıl yürütür. Kararsız kaldığınız bir durumda örnek aldığınız zeki bir insanı düşünerek, “O benim yerimde olsaydı ne yapardı?” diye düşünün.
 3. Yabancı bir dil öğrenme ve ezber beyni güçlendirir. Her gün birkaç yeni kelime öğrenin ve kullanın.
 4. Zihinsel jimnastik yapın. Bunun için başta sudoku olmak üzere bulmaca ve satranç gibi oyunları kullanabilirsiniz.
 5. Zihinsel rutinlerinizi kırın. Bazen telefonu sol elinizde tutun, çantanızı diğer elinizde taşıyın, evinize başka bir yoldan gidin.
 6. Zihinsel zevklerinizi zenginleştirmek için, her gün mutlaka iyi bir özdeyiş kitabından, birkaç cümle okuyun. Güzel bir resme bakın. Sevdiğiniz bir müziği gözleri kapalı dinleyin.
 7. Bir konu hakkında düşünürken, nasıl düşündüğünüzü de gözlemleyin. Düşünmek üzerine düşünmek, düşünce kalitesini artırır.
 8. İyi bir uyku, kaliteli bir beynin temelidir. 24 saati geçen uykusuzluk, sarhoşluğa benzer bir şekilde beyin fonksiyonlarını etkilemektedir.
 9. Bol ve temiz “birinci el” oksijen, beyin için çok önemlidir. Beyin, vücuda alınan oksijenin dörtte birini tek başına tüketir.
 10. Farklı düşünme tarzları beyni geliştirir. Çocuklar ve hayvanlarla daha fazla vakit geçirin. Sizden farklı düşünen insanlarla konuşun.
 11. Kullanılmayan organ körelir. Sürekli televizyon seyrederek beyninizi düşük viteste çalıştırmayın. Beyninizin sınırlarını zorlamayan etkinlikler, beyninizi geliştirmez.
 12. Beyin diyeti yapın. Beynimiz “garbage in-garbage out” ilkesine göre çalışır. Yani beninize çöp girerse, beyninizden çöp çıkar. Beyninizi neyle beslediğinize, midenizi neyle beslediğiniz kadar dikkat edin.
 13. Kafanızda en çok neyi düşünürseniz, hayatınızda onu çoğaltırsınız. Günde aklımızdan 60 bin ile 80 bin arası düşünce geçer. Bu düşünceler ne hakkında?
 14. Beynimiz, kendisinin nasıl çalıştığı hakkındaki bilgi ve inançlarına göre çalışır. Beynin çalışması hakkında yanlış bilgilere sahip olduğumuzda, beynimiz de yanlış çalışır.
 15. Başarı beyinde başlar. İnsan “kafadan” kazanır ya da kaybeder!

 

Dr.İnanç Yaşayan

 

www.superbeyin.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Sayıların Gizemi başlıklı makalemizde sayılar, sayıların anlamı ve sayıların gizemi hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir