Toplumsal Varlığımız

Written By: Süper Beyin - Nis• 22•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

pozitif dusunce

 

İnsan sosyal bir varlıktır; diğer insanlarla birçok şeyi paylaşır. İnsan dış dünyaya izole edilmiş bir yaratık değildir. Bütün insanların birbirine çeşitli alanlarda ihtiyacı vardır. Saçımız uzadığında berbere, dişimiz ağrıdığında diş hekimine, beslenmek için çarşıya pazara, dolayısıyla satıcılara ya da çiftçilere, üreticilere, tamirat işleri için ustaya, bina için mimara, mühendise, eğitim için öğretmene v.b. birçok meziyete sahip kişilere ihtiyaç duyarız. IX. Yüzyıl bilim ve düşünce adamlarından Ebu Bekir Razi, ta o yıllardan, toplumsal dayanışmayı şöyle dile getirmektedir:

“Birçok insan yardımlaşma ve dayanışma için bir araya geldiklerinde, farklı faydalı çalışma şekillerini kendi aralarında dağıtırlar. Onların her biri üstlendikleri işi yerine getirinceye ve tamamlayıncaya kadar çalışmasına devam eder. Böylece her bir insan, aynı zamanda hem hizmet edilen, hem de hizmet eden ve yine hem başkası için çalışan hem de kendisi için çalışılan birisi olur. Aralarında çok fazla derece ve başarı farkı olsa bile bu yolla onların her biri için hayat güzelleşir ve nimet herkese ulaşır.”

Bizler de yaptığımız işler, meslekler ve sahip olduğumuz yetenek ve maharetlerle birçok insanın ihtiyaç duyduğu şeyleri yaparız. Hayatımızı bir meslekle, işle icra ediyorsak, bunun maddi kazancının karşısında da insanlara hizmetimiz vardır. Dolayısıyla Robinson Crusoe gibi insanların hayatlarını idame ettirmede karşılaştıkları zorlukları aşağı yukarı hepimiz biliyoruz. Küçük istisnalar haricinde, belli kişilerin, bilim adamlarının, düşünürlerin, dâhilerin, velilerin ya da peygamberlerin de zaman zaman inzivaya çekildiği gerçek olmakla birlikte, onların hiçbir zaman toplumdan tamamen soyutlanmadığı, toplumla iç içe olduğu ve onlara hizmet ettiği gerçeği de gayet açıktır.

 

Bizler, içerisinde yaşadığımız toplumun birer parçalarıyız. Bir toplum ahlaki, sosyal, etik, üretim, tüketim, eğitim, yönetim, bilim, sanat, ticaret, v.b. unsurlar açısından nasıl bir özellik gösteriyorsa, toplumu oluşturan bireylerin çoğu da o özelliktedir, demektir. Kalkınmış bir toplumun bireyleri de kalkınmış özelliktedir. Geri kalmış bir toplumda da bireylerin büyük bir çoğunluğu gelişimini ve kalkınmasını sağlayamamıştır. Nasıl ki vücudumuzda herhangi bir yerimizin rahatsızlığı tüm vücudumuzu rahatsız ediyorsa bireylerdeki eksiklikler ve rahatsızlıklar da topluma yansımaktadır. Toplum içerisinde yaşadığımıza göre önce kendimize, daha sonra toplumun en küçük birimi kabul edilen ailemize, çevremize, milletimize, devletimize ve tüm insanlığa hatta tüm canlılara karşı var olan sorumluluk ve görevlerimizi bilmemiz, kavramamız, daha güzel bir dünyada yaşamamız açısından önem taşımaktadır.


Yüreğindeki Sen/Selçuk Alkan/Akis Kitap
www.superbeyin.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Astronot Türk Olursa başlıklı makalemizde astronot türk olursa, türk astronot ve türk uzay gemisi hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir