Yaşam Boyunca İnsan

Written By: Süper Beyin - Haz• 24•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

3 sandalye metodu

İnsan, yaşamı boyunca hep kendini keşfetmeye çalışır. Kendini keşfettikçe, ne istediğini de anlamaya başlar. Kimilerimiz, isteklerimiz doğrultusunda amacına doğru ilerlemeye çalışır, kimi de olduğu durumu kabullenir ve yaşamına öyle devam eder. Oysaki hayat devam eder ve sizden bir şeyler yapmanızı bekler. Öncelikle kendimiz olmalı ve neler yapmak istediğimizi belirlemeliyiz. Özgüvenimizi yenilemeli, kendimizi motive etmeli, sürekli yenilikler içinde olmalıyız ki yaşamdan da keyif alabilelim.

Acı-tatlı her şeyi yaşamak durumundayız. Nasıl ki acı bir şey yediğimizde acıyı hissediyorsak ve yüzümüzün şekli de acıya göre değişiyorsa, acı bir olay yaşadığımızda da tabii ki insani duygularımızla hareket ederiz. Ağlarız, üzülürüz. Bunu beden dilimiz ile ifade ederiz. Tatlı bir şey yerken ise nasıl keyif alıyorsak, yaşadığımız tatlı olaylardan da bizim keyif almamız, yine insani duygularımızı harekete geçirir. Yani; ne yaşarsak yaşayalım, o an ne yapmak istiyorsak o anı yaşayalım. Unutmayalım ki; insanlar yaşadıklarından değil, genelde yaşayamadıklarından pişmanlık duyarlar. Yaşanılan olumsuz olaylardan bir takım dersler çıkarılır ve ona göre hatalar düzeltilebilir. Yaşanılmayan olaylar ise, en azından denenmediği için daha pişmanlık doğurur.

Yeni başlangıçlar için her zaman ümit vardır

Bazen hepimizin “bittim” dediğimiz bir noktaya gelmesi, aslında bizim “bittim” dediğimiz yerde daha fazla güçlenerek ‘yeniden başlamamızı’ sağlar. Her sonun ardından yeni bir başlangıç doğar. Cümleleri bile bitirdiğimizde sonuna nokta koyarız, ancak yeni bir cümle başlar hemen ardından ve öylece devam eder. Kitap olur, hikâyeler oluşur bu cümlelerden. Kısacası; yeni başlangıçlar için, her zaman ümit vardır. İçimizde var olduğunu unuttuğumuz öz kaynaklarımız, bize doğru yolu gösterecektir mutlaka. Yeter ki; hayata değişik bakış açıları ile bakabilelim. Mesela; içinden çıkamadığımız bir durumda kendimizi ikinci bir şahıs gibi görüp, algımızı değiştirebiliriz. Yani; kendimizi dışarıdan gözlemleyebiliriz. Bu teknik, sorunlarımızı nasıl çözmemiz gerektiğini öğretir bize. Hayatımızı kolaylaştırmak ve çözümlere ulaşmak için seçenekler belirleriz kendimizce. Bizi çözüme ulaştırabilecek bu seçenekleri belirledikten sonra, bunları hayatımıza geçirip, var olan kaynaklarımızı da ortaya çıkarmış oluruz.

Aslında biz insanlar çok güçlü varlıklarız ve her şeyin üstesinden gelme gücüne sahibiz. Bunlar zaten içimizde var. Sadece saklandıkları yerden onları bulup çıkarmak için biraz çaba gerekiyor. En başta kendimize güvenmeli ve her şeyin üstesinden gelebileceğimizi kendimize kanıtlamalıyız. Kendimizle ne kadar barışık olursak, o kadar da huzurlu ve mutlu oluruz.

 

Emine Doğan Mollaoğlu

www.superbeyin.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Hayat Bilgelik Fısıldıyor: Kulak Verebiliyor musun? başlıklı makalemizde hayat bilgelik fısıldıyor, Hayat Bilgelik Fısıldıyor: Kulak Verebiliyor musun ve hayata kulak vermek hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir