Zekâ Oyunları, Zekâ Soruları

Written By: Süper Beyin - Nis• 04•13

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

zeka_ve_hafiza

1.      Lambalar ve anahtarlar

Bir odada 3 lamba, başka bir odada bu lambaları çalıştıran 3 anahtar bulunuyor. Lambalar başlangıçta sönüktür. Lambaların bulunduğu odaya sadece bir defa geçmenize izin veriliyor. Hangi anahtarın hangi lambayı yaktığını nasıl öğrenebilirsiniz?

2.      Kutu kutu top

3 kutum ve 3’ü beyaz, 3’ü siyah 6 topum var. Topları 2’şer 2’şer kutulara koydum. BB, SS ve BS. Sonra her kutunun üzerine bir etiket yapıştırdım. Ancak bir hata yapıp bütün etiketleri yanlış yapıştırdım. Yani hiç bir kutunun üzerindeki etiket kutunun içeriği konusunda doğru değil. Size her defasında istediğiniz kutudan sadece bir top verebilirim ama diğerlerini göstermem. Bütün kutulara doğru etiket yapıştırmak için hangi kutulardan ve en az kaç top istersiniz?

3.      Kitap kurdu

Her birinde numaralanmış 100 sayfa bulunan 5 cilt kitap, rafta normal sırasıyla dizilmiştir. Bir kitap kurdu, 1. cildin 1. Sayfasından, 5. cildin son sayfasına doğru kemirmeye başlıyor. Kurt, 5. cildin son sayfasına geldiğinde numaralanmış sayfalardan kaçını kemirmiş olur? (1. cildin 1. sayfası ve 5. cildin son sayfası dâhil ve sadece numaralanmış sayfalar).

4.      Alice

Al Kraliçe sordu:

“19 kere 19 kaç eder?”

“361” dedi Alice.

“Yanlış!” dedi Al Kraliçe.”Doğru cevap 519 olacaktı.”

Alice’in kafası karıştı. İşleri daha da zorlaştırmak için her rakamın farklı bir rakam yerine kullanıldığını ona söylememişlerdi. 19 aslında kaçtı?

5.      Küp küp altın

Üç arkadaş bir küp altın buldu. Altınları aralarında eşit olarak paylaşmaya karar verdiler. Ancak gece vakti olduğundan bu işi sabaha bırakmayı uygun buldular ve yattılar.

Gecenin bir saatinde biri uyandı ve hakkını almaya karar verdi. Küpteki altınları yere döküp üç eşit gruba ayırdı; bir tane fazla geldi. Bir grubu ve fazlalığı kesesine koydu ve diğer grupları tekrar küpe doldurarak yattı.

Bir süre sonra ikinci uyandı ve o da hakkını almaya karar verdi. Öncekinin yaptığından habersiz, o da küpteki altınları yere döküp üç eşit gruba ayırdı; ona da bir fazla geldi. Bir grubu ve fazlalığı kesesine koydu ve diğer grupları tekrar küpe doldurup yattı.

Sabaha karşı sonuncu uyanıp o da hakkını almaya karar verdi. Diğerlerinin yaptığından habersiz, o da altınları yere döküp üç eşit gruba ayırdı; ona da bir fazla geldi. O da bir grubu ve fazlalığı kesesine koydu ve kalanı tekrar küpe doldurup yattı.

Sabah olup da hepsi uyanınca, geceleyin yaptıklarından hiç söz etmeyip altınları yere döktüler ve üç eşit gruba ayırdılar. Şanslarına bu defa hiç altın artmadı. Herkes bir grubu alıp kesesindekilere ekledi ve ayrıldılar. Başlangıçta küpte en az kaç altın vardı?

  1. 6.      Klasik Nehir Problemi

Adam yanında koyun, kurt ve lahanayla nehrin kıyısına geldi. Kıyıya bağlı sal, kendisinden başka sadece birini alacak büyüklükteydi. Kurdun koyunu veya koyunun lahanayı yemesine engel olmak için onları karşıya nasıl geçirmelidir?

7.      Bardaklar

Yedi su bardağını ağızları alta gelecek şekilde yan yana koyun. Bu bardakları ağızları yukarıda olacak hale getireceksiniz. Şartım şu: Bir defada 3 bardağı birden ters çevireceksiniz. Bu 3 bardak yan yana olmak zorunda değildir. Birinci çevirmede ağzı yukarı gelen bardağın ağzı, ikinci çevirmede aşağı gelecektir. 3 bardağı çevirmeye bir hamle dersek, en az kaç hamlede bardakların hepsini ağızları yukarı olacak hale getirebilirsiniz. Bardakları 1’den 7’ye kadar numaralayın ve 1 tarafından başlayın.

8.      Vasiyet

Baba ölmeden önce şöyle vasiyet etti:

Birinci çocuğa 1 milyar ve kalanın 1/7’sini, ikinci çocuğa 2 milyar ve kalanın 1/7’sini, üçüncü çocuğa 3 milyar ve kalanın 1/7’sini…

Baba öldükten sonra çocuklar baktılar ki, hepsine eşit miktarlarda para kalmış. Çocuklar kaçar lira aldılar?

9.      Çörekler

3 kişi yolculuk yapıyordu. Yemek yiyeceklerdi. Biri çantasından 5 çörek, ikinci 3 çörek çıkardı, üçüncünün yiyeceği yoktu. Birlikte 8 çöreği yediler. Üçüncü yediği çörekler için 800 bin lira çıkarıp ortaya koydu. 3 çörek getiren 300 bin lirayı alarak cebine attı. 5 çörek getiren onun fazla para aldığını iddia etti. Parayı nasıl paylaşmalıydılar?

 

 

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Cevaplar

 

1)Lambalar ve anahtarlar:

Anahtarlardan birini açık konumuna getirin. Bir süre bekleyin. Onu kapalı konumuna getirin, baska birini açık konumuna getirin. Diğer odaya geçin. Yanmakta olan lambanın anahtarı, ikinci olarak açtığınızdır. Sönük olanlara dokunun, sıcak olanın anahtarı ilk açtığınızdır.

2)Kutu kutu top

BS etiketli kutudan bir top yeter. Top beyaz olsun. Diğeri de beyazdır. Öyleyse SS, 2 siyah olamayacağına göre BS, BB yazan da SS’dir.

3)Kitap kurdu

302 sayfa. (Bir rafta cilt halindeki kitapların dizilişine bakmak ilginizi çekebilir.)

4)Alice

25

5)Küp küp altın

25

6)Klasik Nehir Problemi

Önce koyunu geçirir. Geri gelir, kurdu geçirir ve koyunla geri döner. Lahanayı geçirir ve döner, koyunu alır geçer.

7)Bardaklar

3 hamlede:

1, 2, 3

3, 4, 5

3, 6, 7

8)Vasiyet

6 milyar

9)Çörekler

Her birinin eşit miktarda çörek yediğini kabul edersek, her biri 8 çöreğin 3’te 1’ini yemiştir. Adam 800 bin verdiğine göre çöreklerin tamamı 2,4 milyon tutmaktadır. Bu paranın, 8’de 5’ini yani 1,5 milyonunu 5 çörek çıkaran, kalan 900 binini de 3 çörek çıkaran ödemiştir.

O halde 5 çörek çıkaran,

1500–800 = 700 bin

Diğeri de;

900–800 = 100 bin lira almalıdır.

 

Murat Takma

www.superbeyin.gencgelisim.com

Bir önceki yazımız olan Aşk Zekâsı ve Biz başlıklı makalemizde aşk zekası, çoklu zeka ve sevgi zekası hakkında bilgiler verilmektedir.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir